Przejdź do treści
Źródło artykułu

Od poniedziałku ćwiczenia białoruskiej armii w rejonie granicy z Litwą

Siły zbrojne Białorusi przeprowadzą w dniach 17-20 sierpnia ćwiczenia taktyczne w obwodzie grodzieńskim, w rejonie elektrowni atomowej w Ostrowcu, która znajduje się w pobliżu granicy białorusko-litewskiej - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony w Mińsku.

"Od 17 do 20 sierpnia, zgodnie z planem przygotowania sił zbrojnych, na poligonach wojskowych i w poszczególnych miejscach w terenie odbędą się ćwiczenia taktyczne" - napisano w komunikacie białoruskiego resortu obrony. Oddziały wojsk rakietowych i artylerii wykonają zadania związane z objęciem służby w pobliżu Ostrowca (biał. Astrawiec) i na poligonach Hoża i Niemen.

W komunikacie podano, że trzy grupy wojsk rakietowych rozpoczęły służbę związaną z "obroną przeciwrakietową w ramach ochrony granicy państwowej Republiki Białorusi w przestrzeni powietrznej".

W drodze na poligon Hoża pod Grodnem znajduje się obecnie personel 103. brygady powietrznodesantowej, która stacjonuje w Witebsku. Na tym poligonie brygada "przećwiczy kwestie wzmocnienia odcinków granicy państwowej wspólnie z organami służby granicznej" - poinformowało ministerstwo obrony.

Resort zapowiedział ćwiczenia wojsk pancernych w pobliżu granicy z Litwą. "Również w tym okresie na poligonach Hoża i Obuz Lesnowski (w obwodzie brzeskim - PAP) odbędą się planowe zajęcia z przygotowania bojowego, łącznie ze strzelaniem bojowym, z udziałem poszczególnych batalionów pancernych i zmechanizowanych" - podano w komunikacie. Bataliony te wchodzą w skład 6. i 11. brygady zmechanizowanej.

Obecnie te oddziały rozlokowują się w rejonach objętych manewrami i "są w gotowości do wykonania zadań szkoleniowo-bojowych" - poinformowało ministerstwo obrony.

Na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, po wyborach głowy państwa z 9 sierpnia, które jego przeciwnicy uznali za sfałszowane. Łukaszenka oskarżył kraje zachodnie o udział w protestach i zarzucił NATO rozbudowywanie obecności militarnej na granicy z Białorusią.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony