Przejdź do treści
Źródło artykułu

NPW: zrealizowano rosyjski wniosek o pomoc prawną

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie zrealizowała pierwszy wniosek o pomoc prawną ws. katastrofy smoleńskiej skierowany do Polski przez rosyjską prokuraturę - poinformował w czwartek rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej prok. Zbigniew Rzepa.

Rosyjski wniosek o pomoc prawną - pierwszy z trzech skierowanych z tamtejszej prokuratury do polskich śledczych w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej - dotyczył m.in. przesłuchania określonych świadków, bliskich ofiar katastrofy. Pytania w nim zawarte odnosiły się m.in. do pokrewieństwa oraz powodu lotu, a także ewentualnego odszkodowania. Ponadto rosyjscy prokuratorzy zwrócili się o przesłanie dokumentacji m.in. dotyczącej broni funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w katastrofie. Rosyjski wniosek był realizowany przez polskich prokuratorów od początku czerwca.

"Do wysłania do Rosji przekazaliśmy obszerne materiały, zawarliśmy w nich wszystko to, o co prosili rosyjscy prokuratorzy" - powiedział PAP prok. Rzepa. Dodał, iż w wysłanych dokumentach zawarte są protokoły z przesłuchań ponad 100 świadków oraz kilkadziesiąt różnych dokumentów. Materiały zostały obecnie przekazane do Departamentu Współpracy Międzynarodowej polskiej Prokuratury Generalnej.

"Po sprawdzeniu pod kątem formalnym, pocztą dyplomatyczną zostaną przekazane do rosyjskiej Prokuratury Generalnej" - powiedział PAP rzecznik polskiej Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk. Dodał, że cała procedura powinna potrwać jeden do dwóch dni, a polska Prokuratura Generalna nie będzie już analizowała tych materiałów pod względem merytorycznym.

Na początku sierpnia do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęły z Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej dwa kolejne wnioski o pomoc prawną. W jednym z tych wniosków Prokuratura Federacji Rosyjskiej zwróciła się o przekazanie dokumentów procesowych zawierających informacje m.in. uzyskane w następstwie odczytania zapisów danych na rejestratorze CVR samolotu Tu-154M 101 oraz o telefonicznych połączeniach pasażerów z pokładu samolotu w momencie podchodzenia do lądowania. Ponadto, prokuratura rosyjska poprosiła o przesłuchanie w charakterze świadków osób, które brały udział w wycieczce do Smoleńska w maju 2010 r. Drugi wniosek o pomoc prawną miał charakter formalnoprawny, chodziło w nim o doręczenie pokrzywdzonym zamieszkałym w Polsce, postanowienia o przedłużeniu czasu trwania rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy.

Strona polska skierowała do Rosji sześć wniosków o pomoc prawną. Do Polski z Rosji trafiło już kilkanaście tomów akt, pierwsze przysłano do polskiej prokuratury w czerwcu, były to m.in. zeznania części świadków i protokoły identyfikacji ciał. Jak informowano 11 tomów akt przekazanych Polsce przez Rosję w połowie sierpnia ma zostać przetłumaczonych do 20 września. Zajmuje się tym 12 tłumaczy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony