Nowy cel sondy New Horizons nazwano "Ultima Thule"
Thule to nazwa mitologicznej wyspy w północnej części Oceanu Atlantyckiego, używana w dawnej literaturze i kartografii. Całe wyrażenie „Ultima Thule” oznacza w tłumaczeniu „Dalej niż Thule”, czyli poza granice znanego świata. Ma to symbolizować eksplorację dalekiego Pasa Kuipera i obiektów się w nim znajdujących, czyli robienie czegoś, co nie było do tej pory dokonane.
Sonda New Horizons po tym, jak minęła Plutona w lipcu 2015 r., podróżuje dalej w głąb Pasa Kuipera znajdującego się poza orbitą Neptuna na zewnętrznych krańcach Układu Słonecznego. Krąży tam wiele obiektów podobnych nieco do planetoid z obszaru pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.
Celem sondy jest obecnie przelot w pobliżu obiektu oznaczonego oficjalnie jako (486958) 2014 MU69. Zespół misji New Horizons stwierdził, że lepiej byłoby się posługiwać nazwą słowną dla obiektu, który mają zbadać i ogłosił konkurs przeprowadzony przez SETI Institute w imieniu NASA i projektu New Horizons.
Każdy mógł zaproponować nazwę oraz oddać głos na nazwy nominowane do wyboru poprzez stronę internetową http://www.frontierworlds.org. Kampania była przeprowadzona w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, a ostateczny wybór nazwy przeprowadzono spośród tych propozycji, które uzyskały najwięcej głosów. W głosowaniu wzięło udział 115 tysięcy osób z całego świata. Zaproponowano około 34 tysiące nazw. Spośród nich 37 zostało poddanych głosowaniu, w tym 8 zaproponowanych przez naukowców oraz 29 nominowanych przez internautów.
Ostatecznie zdecydowano się na wybór nazwy „Ultima Thule”. Była ona nominowana przez około 40 internautów, a następnie uzyskała w głosowaniu jeden z najwyższych wyników. Innymi rozważanymi nazwami były np. Abeona, Pharos, Pangu, Rubicon, Olympus, Pinnacle, Tiramisu.
„2014 MU69 to następna Ultima Thule ludzkości. Nasza sonda kosmiczna zmierza poza granice znanych światów. Będzie to najdalszy obiekt w historii lotów kosmicznych, który zostanie zbadany. Osobiście lubię nazywać nasz cel skrótem Ultima, co jest symbolem ostatecznej eksploracji przez NASA i nasz zespół” - powiedział Alan Stern z Southwest Research Institute w Boulder, kierownik naukowy misji New Horizons.
Wybrana nazwa jest tymczasowa. Po dokonaniu przelotu koło obiektu, NASA i zespół New Horizons wybiorą nazwę, którą zaproponują Międzynarodowej Unii Astronomicznej jako oficjalną. To bowiem Międzynarodowa Unia Astronomiczna, zrzeszająca astronomów z całego świata, jako jedyna ma prawo nadawać oficjalne nazwy obiektom w kosmosie. Ma w tym celu opracowaną odpowiednią procedurę i reguły nazewnictwa.
Sonda New Horizons ma przelecieć koło obiektu Ultima Thule w Nowy Rok 1 stycznia 2019 r.(PAP)
cza/ agt/
Komentarze