Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowe połączenie lotnicze z Lublina do Mediolanu

Nowe połączenie lotnicze z Lublina do Mediolanu uruchomił w piątek Eurolot. Funkcjonujący od grudnia 2012 r. Port Lotniczy Lublin obsłużył dotychczas ponad 200 tys. pasażerów.

Samoloty z Lublina do Mediolanu, na lotnisko Malpensa, latać będą dwa razy w tygodniu, w piątki i niedziele. Trasę obsługują samoloty Bombardier Q400, które mogą zabrać na pokład 78 pasażerów.

„Od połowy roku będą prawdopodobnie trzy loty w tygodniu (do Mediolanu – PAP). To pierwsze międzynarodowe połączenie Eurolotu z naszego lotniska” – powiedział prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz, podczas krótkiej uroczystości przed odlotem pierwszego samolotu do Mediolanu.

Wójtowicz dodał, że trwają rozmowy z innym przewoźnikiem o uruchomieniu połączenia z Lublina do Rzymu. „Jest duża szansa, że w tym roku to połączenie będzie uruchomione” – zapowiedział.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wyraził przekonanie, że połączenie z Mediolanem będzie dla Eurolotu opłacalne, podobnie jak uruchomione w ubiegłym roku przez tego przewoźnika połączenie z Gdańskiem. „Chcielibyśmy, aby Eurolot był dla nas partnerem zarówno w zakresie lotów regionalnych, między portami w Polsce, jak i międzynarodowych” – powiedział Żuk.

Pasażerowie odlatujący pierwszym lotem do Mediolanu mówili dziennikarzom, że to bardzo dogodne połączenie. „Wybieram się na narty z rodziną. W Mediolanie wypożyczymy samochód i pojedziemy do Szwajcarii. Wieczorem jeszcze obejrzymy miasto” – powiedział jeden z pasażerów.

Zbudowany w podlubelskim Świdniku Port Lotniczy Lublin otwarty został w grudniu 2012 r. W połowie stycznia tego roku obsłużył 200-tysięcznego pasażera. Obecnie z Lublina latają samoloty do Londynu, Oslo, Dublina, Gdańska oraz Mediolanu, przewoźników Ryanair, Wizz Air oraz Eurolot.

Budowa lotniska w Świdniku kosztowało 400 mln zł, z czego 144,5 mln zł pokryła dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Terminal portu przystosowany jest do obsługi miliona pasażerów rocznie. Udziałowcami spółki Port Lotniczy Lublin są samorządy Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego. (PAP)

kop/ ren/ mki/ ura/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony