Niemcy: w poniedziałek strajk pracowników firmy dystrybucji paliw lotniczych

Lotnisko we Frankfurcie, załadunek cateringu do B747 Lufthansy przez LSG Sky Chefs (fot.FGodard /CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Pracownicy spółki córki Lufthansy – LSG zajmującej się dystrybucją paliw i cateringiem dla wielu linii lotniczych – o północy z niedzieli na poniedziałek rozpoczną 24-godzinny strajk na tle sporu o gwarancje płacowe – ogłosił w sobotę związek zawodowy Verdi.

Według związku poniedziałkowa akcja protestacyjna doprowadzi do odwołania wielu lotów i opóźnień, w szczególności na trasie Frankfurt nam Menem-Monachium. "Szczególnie ucierpią loty długodystansowe" – poinformował Verdi.

Strajk obejmie m.in. największe lotniska w Niemczech – we Frankfurcie nad Menem, w Monachium, Duesseldorfie, Kolonii, Stuttgarcie i Berlinie.

W strajku weźmie udział około 35 tysięcy pracowników firmy LSG, której część ma być sprzedana firmie Suisse Gategroup – precyzuje w komunikacie Verdi.

LSG – największa na świecie firma zaopatrująca lotnictwo cywilne w paliwo i zapewniająca catering – w ubiegłym roku zarobiła około 3,2 miliarda euro, z czego ponad 75 procent u klientów innych niż Lufthansa. Oprócz tych największych niemieckich linii lotniczych LSG współpracuje z około 300 innymi przewoźnikami lotniczymi, m.in. United Airlines, American Airlines i LATAM, a także kolejowymi. Każdego roku dostarcza około 700 mln posiłków.

Firma LSG zatrudnia na całym świecie około 35 tysięcy osób, z czego około 7 tysięcy w Niemczech.

Verdi domaga się, aby Lufthansa jeszcze przed sprzedażą części LSG szwajcarskiej firmie zapewniła pracownikom odpowiedni poziom zarobków i nie zgadzała się na ich obniżenie w nowej firmie. Kolejna runda negocjacji między władzami Lufthansy a związkiem ma się odbyć w środę we Frankfurcie nad Menem.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus