Przejdź do treści
Źródło artykułu

NASA buduje Wielozadaniowy Pojazd Załogowy

Wielozadaniowy Pojazd Załogowy MPCV – tak będzie nazywał się budowany obecnie moduł załogowy NASA, przeznaczony do lotu na Księżyc i prawdopodobnie na Marsa – poinformował magazyn Technology Review.

Nowy moduł załogowy jest osobnym członem statku kosmicznego, wyposażonym we własny napęd główny oraz silniki pomocnicze i korekcyjne. Jego częścią jest kapsuła załogowa, stanowiąca właściwy Wielozadaniowy Pojazd Załogowy. MPCV jest budowany przez koncern Lockheed Martin. Ma umożliwić czwórce astronautów wykonywanie misji załogowych o maksymalnym czasie trwania 21 dni. Objętość kapsuły załogowej wynosi 19,54 m sześć., z czego 8,95 m sześć. to przestrzeń mieszkalna. Według konstruktorów jest 10 razy bezpieczniejszy w czasie startu i wchodzenia atmosferę niż jego poprzednik – prom kosmiczny.

NASA przyznała, że łączny koszt konstrukcji i wyposażenia MPCV wyniósł 5 mld USD. Według Douglasa Cooke’a, administratora ds. systemów załogowych Agencji, studiowano także inne koncepcje statku załogowego, ale rozwiązanie MPCV przedstawione przez Lockheed Martin „wydaje się najlepsze dla misji poza niską orbitą wokółziemską”.

Jak dodał, w dalekich misjach, jak podróż na Marsa, pojazd zawierający MPCV połączy się z innym, większym statkiem wystrzelonym z Ziemi, w którym znajdować się będą systemy podtrzymywania życia i większy moduł załogowy, stanowiący statek-lądownik marsjański. MPCV odgrywałaby wtedy rolę lądownika ziemskiego w trakcie podróży powrotnej.

Nie jest jasne, kiedy zaczną się próby załogowe MPCV, ale według NASA kosmonauci nie znajdą się w kapsule wcześniej niż „jakiś czas po 2016 roku”. NASA bowiem musi najpierw wybrać ciężką rakietę, stanowiąca główny nośnik orbitalny modułu – ogłoszenie decyzji w tej sprawie spodziewane jest w końcu czerwca br.

NASA oferuje przy tym 269 mln USD w programach adresowanych do czterech konsorcjów i firm komercyjnych, które zbudują statek kosmiczny, transportujący ładunki i ludzi na orbitę wokółziemską i prawdopodobnie dalej w Kosmos. Bez tego programu współpracy z sektorem prywatnym, amerykańscy astronauci zdani byliby na rosyjskie statki kosmiczne, wynoszące ich obecnie na orbitalną Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.

Według planu nakreślonego przez administrację prezydenta Obamy, przed misją na Marsa w połowie lat 30., Amerykanie mieliby najpierw polecieć na jedną z największych asteroid, znajdujących się blisko Ziemi, wykonać po wylądowaniu program badawczy i powrócić bezpiecznie na naszą planetę. Jednak, w świetle ostatnich badań naukowych, ekspedycja ta która miałaby się odbyć w 2025 roku, wydaje się trudna do realizacji.

Zespół naukowców amerykańskich z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, który przeprowadził symulację takiej wyprawy, stwierdził iż trzeba by do niej użyć małej rakiety startującej z niskiej orbity wokółziemskiej LEO, nie zaś bezpośrednio z Ziemi. Zwiększyłoby to znacznie ładunek użyteczny.

Podobnie potrzebny byłby do takiej misji lekki, specjalny lądownik, co znacznie podnosiłoby jej koszty. Lepiej więc, aby była to misja bezzałogowa, wykonana przez roboty. Wyjątkowo ograniczony jest też wybór celu wyprawy - z 6699 asteroidów znajdujących się w pobliżu Ziemi, tylko pół tuzina nadaje się do eksploracji przez ekspedycję badawczą z naszej planety. (PAP)

mmej/ tot/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony