Narodowy przewoźnik Afganistanu wznowi międzynarodowe połączenia lotnicze w przyszłym tygodniu

Ariana Afghan Airlines, narodowy przewoźnik Afganistanu, przygotowuje się do wznowienia lotów międzynarodowych w przyszłym tygodniu - powiedział w czwartek w rozmowie z turecką agencją Anadolu nowy prezes firmy Qari Rahmatullah Gulzad.

W sobotę przewoźnik Ariana Afghan Airlines wznowił loty krajowe do Heratu, Kandaharu i Mazar-i-Szarif, po raz pierwszy od zajęcia 15 sierpnia przez talibów stolicy Afganistanu.

Agencja Anadolu zwróciła uwagę, że podczas dwutygodniowej ewakuacji z Kabulu siły amerykańskie uszkodziły terminale na międzynarodowym lotnisku im. Hamida Karzaja oraz samoloty, warsztaty, hangar i biura należące do narodowego przewoźnika.

"Zespoły z Turcji i Kataru umożliwiły nam wznowienie operacji lotniczych" - powiedział Gulzad. Dodał, że wciąż trwają prace na kabulskim lotnisku, by "upewnić się, że port lotniczy spełnia międzynarodowe standardy".

Obecnie prowadzone są negocjacje z rządem Indii o wznowienie międzynarodowych lotów z Kabulu do New Delhi, rząd talibów liczy, że pierwsze samoloty wylecą w ciągu najbliższych trzech dni.

Według Gulzada, w planach jest też szybkie wznowienie lotów do Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. (PAP)

skib/ tebe/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus