Przejdź do treści
Źródło artykułu

Na lotnisku Katowice w kwietniu br. ponad 290 tys. pasażerów

Ponad 293 tys. pasażerów obsłużyło w kwietniu br. lotnisko Katowice – blisko 24 proc. więcej, niż w kwietniu ub. roku. To najlepszy czwarty miesiąc roku w historii tego portu lotniczego i piętnasty miesiąc z rzędu z dwucyfrowym procentowym wzrostem tam ruchu ogółem.

Jak poinformował w czwartek Piotr Adamczyk z działu komunikacji i promocji Katowice Airport, liczba obsłużonych w tegorocznym kwietniu pasażerów okazała się o 56,7 tys. większa (co przekłada się na wzrost o 23,9 proc.), niż w czwartym miesiącu 2017 r.

Wzrosty katowicki port lotniczy odnotował w kwietniu br. w obu segmentach ruchu. Z połączeń rozkładowych skorzystało 241,3 tys. podróżnych (wzrost rok do roku o 20 proc), a z siatki połączeń czarterowych 51,6 tys. osób (wzrost o ponad 49 proc.). Statki powietrzne startowały i lądowały tam 2 964 razy - o 757 razy więcej (o 34 proc.), niż w analogicznym okresie ub. roku.

W ruchu regularnym najwięcej pasażerów poleciało z Katowic do Londynu-Luton - było ich 34 tys. Drugim najpopularniejszym kierunkiem był Dortmund, skorzystało z niego 19 tys. osób, a trzecim – Frankfurt z liczbą 11 tys. podróżnych. Z połączeń czarterowych najpopularniejsza okazała się Marsa Alam z liczbą 8,2 tys. pasażerów, następnie Hurghada z 7,4 tys. podróżnych i Antalya – 4,8 tys. osób.

Jak zaznaczył prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, tegoroczny kwiecień był piętnastym miesiącem z rzędu, w którym Katowice Airport odnotował dwucyfrowy procentowy wzrost ruchu ogółem. „W maju prawdopodobnie zanotujemy jeszcze większy procentowy wzrost niż kwietniu” - ocenił prezes.

Tomasik wskazał też, że w tym roku, zdecydowanie wcześniej niż w poprzednich latach, bo już pod koniec kwietnia, rozpoczęły się loty na wybranych trasach czarterowych. Wymienił przy tym m.in. cypryjskie Pafos i Larnakę, tureckie Bodrum, Dalaman, Gazipasę i Izmir, hiszpańskie Gironę i Majorkę, tunezyjskie Monastyr, Djerbę i Enfidhi, greckie Heraklion, Kos, Korfu, Rodos, Zakintos i Saloniki oraz bułgarskie Burgas i Warnę.

Ogółem od początku roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało ponad milion osób; blisko 200 tys. więcej niż w czterech pierwszych miesiącach 2017 r.

W obowiązującym od końca marca tegorocznym letnim rozkładzie lotów z pyrzowickiego lotniska dostępnych jest rekordowe ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych do 31 państw na czterech kontynentach. Władze Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego spodziewają się, że w tym roku w Katowice Airport przekroczona zostanie granica 4 mln obsłużonych podróżnych. Wstępnie szacuje się, że pasażerów będzie o kilkaset tysięcy więcej niż w 2017 r., gdy było ich 3,9 mln.

Wobec tej perspektywy katowickie lotnisko kontynuuje trwający od ponad 10 lat proces inwestycyjny. Po zakończeniu w grudniu ub. roku prac nad nową drogą kołowania i oświetleniem nawigacyjnym, nadal trwa tam rozbudowa płyty postojowej cargo na zachód; w toku są również prace związane z przygotowaniem całkowitej modernizacji i rozbudowy centralnego terminalu pasażerskiego B (roboty mają ruszyć w sezonie zimowym 2019-2020).

W najbliższym czasie GTL rozpocznie również prace koncepcyjne dotyczące budowy nowego, niezależnego, wyposażonego w rękawy, terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić skalę tej planowanej inwestycji. Ponadto zarządca katowickiego lotniska chce w najbliższych latach przeprowadzić takie projekty, jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, trzeci hangar techniczny, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana ma być też liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w południowo-wschodniej części portu wyposażana jest zbudowana już nowa wieża kontroli (powinna zostać oddana do użytku operacyjnego na przełomie 2018 i 2019 r.). GTL razem z PAŻP prowadzi też prace nad uzbrojeniem w system ILS CAT I zachodniego, pomocniczego podejścia do drogi startowej.

W drugiej połowie br. spółka Chopin Airport Development planuje oddać do użytku powstający na lotnisku hotel Moxy (marka sieci Marriott).(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony