Na byłym lotnisku w Oleśnicy powstanie centrum badawcze Politechniki Wrocławskiej
Lotniczy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Politechniki Wrocławskiej – centrum naukowo-badawczo-rozwojowe powstanie na terenie b. wojskowego lotniska w Oleśnicy (Dolnośląskie). List intencyjny w tej sprawie podpisał w poniedziałek z władzami uczelni szef MON Tomasz Siemoniak.
Projekt zakłada, że na lotnisku prowadzone będą m.in. badania nad dronami, oraz badania dla przemysłu samochodowego i kolejowego w zakresie nowych rozwiązań napędów, zawieszeń i nadwozi. W sumie w ośrodku badawczym ma działać osiem laboratoriów. W planach jest również organizacja na lotnisku imprez sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych oraz stworzenie w Oleśnicy muzeum lotnictwa.
„Chcę podkreślić szczególne otwarcie ministerstwa na współpracę z uczelniami technicznymi. To jest nasz szczególny partner w dziele modernizacji. Ze swojej strony deklaruję, że będziemy ten projekt pilotować, aby te ambitne plany się zrealizowały” – podkreślił po podpisaniu dokumentu minister Siemoniak.
Jak dodał, po uruchomieniu centrum, politechnika będzie mogła liczyć na zlecenia z MON.
„Plany rektora i uczelni jeśli chodzi o te tereny są szerokie. My realizujemy dziesięcioletni program modernizacji - to jest 130 mld zł, które chcemy w jak największym stopniu wydać w polskim przemyśle i polskiej nauce” – zaznaczył szef MON.
Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski podkreślił, że utworzenie centrum badawczego na terenie b. lotniska pozwoli uczelni lepiej się rozwijać.
"Wielu technologii, wielu rzeczy które tutaj tworzymy nie jesteśmy w stanie badać i rozwijać we Wrocławiu - chociażby z tak prozaicznego powodu, jak oddziaływanie na środowisko. Naszą wielką szansą jest obszar po byłym lotnisku. Będziemy tam lokowali technikę związaną z lotnictwem, ale również nasze wydziały związane z energetyką, mechaniką, elektroniką – to techniki, które się gwałtownie rozwijają, których potrzebuje nasz przemysł i wojsko” – powiedział.
List intencyjny, wraz z szefem MON i rektorem uczelni podpisała prezes Agencji Mienia Wojskowego Ilona Kowalska. W zasobach AMW znajduje się liczący ponad 340 ha obszar po byłym lotnisku. Prezes Kowalska poinformowała, że uczelnia będzie mogła kupić teren po lotnisku z bonifikatą. Na razie nie wiadomo jednak, jakie pieniądze będą potrzebne na ten cel.
Starania o powołanie centrum na terenie byłego lotniska w Oleśnicy prowadzone były od kilku lat. Początkowo brano pod uwagę lotnisko w podwrocławskim Szymanowie, jednak, jak uznano, obiekt w Oleśnicy stwarza większe możliwości ze względu na lokalizację, infrastrukturę i utwardzony pas startowy.
Komentarze