Przejdź do treści
Źródło artykułu

MSWiA: Lotnisko Chopina i Warszawa-Modlin z bramkami biometrycznymi

Na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin wdrożony zostanie system automatycznej odprawy granicznej. W podpisaniu umowy na instalację łącznie 25 bramek biometrycznych wziął udział Krzysztof Kozłowski, wiceminister MSWiA - informuje w czwartek ministerstwo.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Zbigniew Sipeiera, wojewoda mazowiecki, podpisał umowę na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej z przedstawicielami wykonawcy - spółki Enigma System Ochrony Informacji.

"W ramach kontraktu zainstalowanych zostanie łącznie 25 bramek biometrycznych: 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Dzięki inwestycji wartej 6,7 mln zł oba mazowieckie lotniska będą pierwszymi w Polsce korzystającymi z udogodnień automatycznej odprawy. Wpłynie to znacząco na bezpieczeństwo oraz komfort podróżnych" - czytamy.

Jak powiedział Krzysztof Kozłowski, wiceszef MSWiA - "Automatyzacja kontroli dostępu pasażerów do terminali to rozwiązanie całkowicie innowacyjne. Z jednej strony to przyspieszenie obsługi pasażerów, z drugiej sprostanie najwyższym standardom bezpieczeństwa. Lotnisko Chopina w Warszawie i Port Lotniczy Warszawa-Modlin są lotniskami wyjątkowymi - są oknami na świat dla Polski".

"Bramki ABC (ang. Automated Border Control) będą wykorzystane do odprawy granicznej głównie obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, posiadających biometryczne paszporty. Umożliwią podróżnym samodzielną odprawę. Bramki ABC automatycznie zweryfikują dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzą, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Ministerstwo informuje jednocześnie, że automatyczne połączenie urządzeń z bazami danych Systemu Informacyjnego Schengen II, które obsługuje Straż Graniczna, "pozwoli m.in. ustalić czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Wdrożenie bramek biometrycznych zwiększy także przepustowość odprawy granicznej, a tym samym skróci czas oczekiwania podróżnych z kilku minut do kilkunastu sekund".(PAP)

kub/ mark/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony