Przejdź do treści
Źródło artykułu

MPiT: współpraca z Bawarią ws. projektów w przemyśle kosmicznym i mobilności

Rozwijanie wspólnych projektów w przemyśle kosmicznym oraz mobilności były jednym z tematów rozmów wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marcina Ociepy podczas jego wizyty w Bawarii, określanej jako niemiecka dolina krzemowa - poinformowało we wtorek MPiT.

Resort w komunikacie przekazał, że wiceminister odwiedził Bawarię tydzień po polsko-niemieckim forum gospodarczym poświęconym przemysłowi 4.0. W trakcie swojej wizyty spotkał się z ministrem gospodarki, rozwoju regionalnego i energii Bawarii Hubertem Aiwangerem.

"Główne tematy rozmów to rozwijanie wspólnych projektów w perspektywicznym sektorze przemysłu kosmicznego i mobilności, reaktywacja polsko-bawarskiej komisji ekspertów z zadaniem skupienia się na sprawach gospodarczych, a także dyskusja o idei nowej dyplomacji ekonomicznej, która ma wykorzystywać w pełni potencjał regionów i je łączyć" - czytamy.

Resort przekazał, że Polskę i Bawarię "łączy strategiczne zainteresowanie realizowaniem polityki inteligentnej mobilności, która jednocześnie wpisuje się w najbardziej zaawansowane technologiczne trendy, a przy tym troszczy się o środowisko naturalne". Podkreślono, że Polska jest otwarta na inwestycje w obszarze przyjaznego środowisku transportu publicznego i na tym polu perspektywicznie znaczenie ma współpraca z bawarskimi partnerami.

"Zależy nam na rozwoju dwustronnej współpracy z naszymi niemieckimi partnerami, w sposób, który pozwoli podnieść jakości wzajemnych relacji, tak aby odzwierciedlały nowy kontekst gospodarczy – czwartą rewolucję przemysłową. W naszym wspólnym interesie jest, aby europejskie łańcuchy wartości w coraz większym stopniu polegały na współpracy na polu B+R, niż na niezłożonych formach współpracy, takich jak dotychczas np. uruchomianiu prostych linii montażowych" - powiedział cytowany w komunikacie Ociepa.

Wiceminister zaprosił władze federalne Bawarii do udziału w Szczycie Regionalnej Dyplomacji Ekonomicznej zaplanowanym na wrzesień 2019 r. w Warszawie, którego jednym z głównych tematów będzie inteligentna mobilność miejska

"Istotnym punktem wizyty było także omówienie reaktywacji Polsko - Bawarskiej Komisji Ekspertów – historycznie znaczącego formatu wzajemnej współpracy, który został zapoczątkowany w 1995 r. Komisja w nowej odsłonie miałaby zająć się promocją gospodarczą Polski w Bawarii, wspieraniem polskich przedsiębiorstw obecnych lub planujących obecność kapitałową na rynku Bawarii oraz wymianą doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie organizacji efektywnego systemu funkcjonowania instytutów badawczych" - napisano.

Resort przekazał, że Polska należy do najważniejszych partnerów handlowym Bawarii - zajmuje dziewiątą pozycję pod względem eksportu. Według statystyk niemieckich w 2018 r. eksport Bawarii do Polski wynosił 7,7 mld euro, udział Polski w eksporcie Bawarii stanowi ogółem 4 proc., a pod względem importu jest na piątym miejscu. W 2018 r. import Bawarii z Polski wynosił 12 mld euro, udział Polski w imporcie Bawarii ogółem 6,5 proc.

Natomiast według danych German Trade & Invest (GTAI), federalnej agencji obsługującej zagranicznych inwestorów, w Bawarii działa ponad 100 polskich firm. Polskie firmy działające w Bawarii zatrudniają niemal cztery tysiące osób – najwięcej wśród niemieckich landów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony