ME w szybownictwie – awans Janusza Centki

Janusz Centka zajął szóste miejsce w trzeciej konkurencji w klasie otwartej szybowcowych mistrzostw Europy w litewskim Pociunai i awansował w ogólnej punktacji na drugą pozycję. W klasie 18-metrowej Karol Staryszak jest drugi, a Zbigniew Nieradka - trzeci.

Trzeci dzień lotny przyniósł pilotom wspaniałą pogodę. Kierownik mistrzostw wyznaczył gigantyczne przeloty dla wszystkich klas. Zawodnicy w klasach 18-metrowej i otwartej punkty zwrotne mieli nawet w Polsce – odpowiednio w Olecku i Tykocinie koło Białegostoku.

Bardzo dobrze spisał się Janusz Centka (Aeroklub Leszczyński), który w klasie otwartej zajął szóste miejsce z minimalną stratą do zwycięzcy Brytyjczyka Tima Tipple. Polak uzyskał na trasie wieloboku 501,4 km przeciętną prędkość 117,7 km/h. Zdobycz punktowa awansowała Centkę na drugie miejsce po trzech konkurencjach, a wyprzedza go zaledwie o osiem punktów Niemiec Bruno Gantenbrink.

W klasie 18-m polscy piloci zajęli wprawdzie miejsca: dziewiąte - Nieradka (Aeroklub Włocławski) i jedenaste - Staryszak (niezrzeszony), ale pierwszy awansował na trzecie, a drugi utrzymał drugą pozycję w łącznej klasyfikacji. Prędkości na trasie wieloboku 473,8 km też były wysokie – Nieradka miał 112,9 km/h, a Staryszak o 0,5 km gorszą.

Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki) coraz lepiej radzi sobie w klasie 15-m. W środę był piąty i awansował o dwa miejsca w klasyfikacji generalnej. Natomiast Łukasz Wójcik zajął ósme miejsce i stracił pozycję lidera, nie tracąc jednak medalowej, trzeciej pozycji. W tej klasie szybownicy mieli do pokonania 452,6 km i latali tylko pod niebem Litwy. Najlepsi uzyskali prędkości ok. 115 km/h.