MBDA składa kolejne zamówienie w Mesko

Europejska firma zbrojeniowa MBDA zamówiła w Mesko SA kolejne komponenty do pocisków rakietowych; w ramach kontraktu polska spółka po raz pierwszy wyprodukuje części do rakiet powietrze-powietrze będących uzbrojeniem samolotów F-35 – poinformowała we wtorek MBDA.

Specjalizujący się w broni rakietowej europejski koncern przyznał też spółce Mesko certyfikat dostawcy pierwszego poziomu. "W ramach nowego zamówienia MESKO po raz pierwszy wyprodukuje komponenty do rakiet klasy powietrze-powietrze ASRAAM, stanowiących uzbrojenie myśliwców F-35. Dodatkowo Mesko została powierzona produkcja kolejnej partii komponentów do pocisków obrony powietrznej CAMM i pocisków przeciwpancernych Brimstone" – poinformowała grupa MBDA.

Pociski obrony powietrznej CAMM są oferowane Wojsku Polskiemu w programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Pociski Brimstone to uzbrojenie oferowane dla niszczyciela czołgów w ramach programu Ottokar-Brzoza.

"Kolejne zamówienie oraz przyznanie certyfikatu dostawcy pierwszego poziomu sprawia, że Mesko ugruntowało swoją pozycję jako partnera MBDA. Oczekujemy, że polska firma będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w rozwoju oraz dostawach bogatego portfolio pocisków MBDA" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor sprzedaży i rozwoju działalności MBDA w Polsce Adrian Monks.

Na ubiegłorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy Mesko, i MBDA podpisały list intencyjny w sprawie przyszłej współpracy. Jest on rozszerzeniem porozumienia o współpracy zawartego dwa lata wcześniej. Europejski koncern ogłosił też wtedy, że Mesko stało się częścią globalnego łańcucha dostaw dla rakiet CAMM i Brimstone.

Od tego czasu polska spółka wyprodukowała i dostarczyła MBDA ponad 1000 części pocisków, które zostały użyte w rakietach najnowszej generacji, przeznaczonych na rynek globalny. "Dostarczone produkty spełniły i w wielu przypadkach przekroczyły rygorystyczne wymagania jakościowe obowiązujące w MBDA. Ponadto konkurencyjne ceny zapewniły opłacalność produkcji dla MBDA i klientów z całego świata zamawiających pociski Brimstone i CAMM" – podkreśliła firma. Dodała, że "zespół MBDA odwiedził zakłady Mesko w Skarżysku-Kamiennej i Pionkach, gdzie przeprowadził ocenę kompetencji przemysłowych. Efektem wizyty było przyznanie MESKO certyfikatu dostawcy pierwszego poziomu".

W komunikacie podkreślono, że Mesko jako część globalnego łańcucha podwykonawców MBDA "ściśle współpracuje z zespołami technicznymi MBDA, m.in. uczestnicząc w kluczowych spotkaniach z dostawcami organizowanych w Wielkiej Brytanii".

Mesko S.A. z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej działa od 1924 r., początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji. Firma jest podmiotem wiodącym w utworzonej w 2009 r. w ramach konsolidacji polskiego przemysłu obronnego Grupie Amunicyjno-Rakietowej, w której skład wchodzą spółki Dezamet, Nitro-Chem, Belma i Gamrat oraz byłe spółki, które obecnie są wydziałami zamiejscowymi Mesko S.A. – WSK Warszawa II, ZM Kraśnik, FPS Bolechowo i ZPS Pionki.

Mesko produkuje wyroby i zespoły do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet, używanych przez polskie wojsko i inne służby mundurowe, zaopatruje takze wojska innych państw NATO. Zakłady dysponują najnowocześniejszą w Europie infrastrukturą do unieszkodliwiania zbędnych środków bojowych.

Mesko produkuje na izraelskiej licencji przeciwpancerne pociski kierowane Spike, wytwarza także przeciwlotnicze przenośne zestawy Grom i Piorun oraz (również na licencji) niekierowaną rakietę NLPR-70 mm, opracowana jako uzbrojenie śmigłowców i samolotów.

Grupa MBDA została utworzona w 2001 r. ze specjalizujących się w produkcji pocisków rakietowych firm z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii; dołączyły do nich przedsiębiorstwa z Niemiec (2006 r.) i Hiszpanii (2010 r.). Udziałowcami MBDA są Airbus, BAE Systems i Leonardo.

W 2019 r. w pięciu państwach europejskich i USA obroty MBDA wyniosły 3,7 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,5 mld euro. Łącznie firma oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania takich jak wyrzutnie flar i dipoli, prowadzi prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mok/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus