Masywna kolizja w układzie planetarnym Kepler 107

Dwie planety krążące wokół gwiazdy Kepler 107 mogą być skutkiem podobnego zderzenia do tego, które dało początek Księżycowi. Świadczą o tym gęstości obu planet i wskazują na to komputerowe symulacje.

Astronomowie znają już prawie 4 tys. planet poza Układem Słonecznym, co pozwala na badania różnorodnych konfiguracji planetarnych systemów.

Na ewolucję planet mogą tymczasem wpłynąć dwa główne zjawiska – wyparowanie zewnętrznych warstw spowodowane silnym promieniowaniem macierzystej gwiazdy oraz zderzenia z innymi ciałami o podobnej wielkości jak sama planeta.

Pierwsze zjawisko obserwowano już wielokrotnie, jednak brakowało dowodów potwierdzających potężne kolizje.

Prawdopodobnie do takiego zderzenia doszło jednak w układzie Kepler 107. Jego centralna gwiazda jest nieco większa niż Słońce, a wokół niej krążą cztery planety. Dwie z nich, najbliższe gwiazdy przykuły uwagę zespołu astronomów z Harvard University, Queen's University i włoskiego Istituto Nazionale di Astrofisica (Państwowy Instytut Astrofizyki).

Korzystając z danych, jakich dostarczył Kosmiczny Teleskop Keplera i obserwatorium Roque de los Muchachos badacze określili średnice i masy tych planet.

Choć średnice obu ciał są zbliżone, to masy różnią się diametralnie. Jedna z planet (107c) okazała się aż dwukrotnie gęstsza od drugiej.

Zdaniem astronomów sugeruje to, że jej gęste, metaliczne jądro ma nienaturalnie duże rozmiary w stosunku do wielkości całej planety.

Wyjątkowo gęsta planeta znajduje się tymczasem dalej od gwiazdy niż jej lżejsza towarzyszka. Oznacza to, że wysoka gęstość nie może być skutkiem wyparowania zewnętrznych warstw spowodowanego promieniowaniem gwiazdy.

Badacze wysunęli więc hipotezę, że Kepler 107c przeszła potężną kolizję.

Zderzenie to usunęło jej zewnętrzną część, co sprawiło, że gęste jądro stanowi dużo większą część planety, niż miało to miejsce przed kolizją.

Komputerowe symulacje pokazują, że hipoteza ta jest najbardziej prawdopodobna.

Odkrycie pomoże jednocześnie w lepszym zrozumieniu powstawiania i ewolucji innych egzoplanet.

Więcej informacji: http://www.iac.es/divulgacion.php?op1=16&id=1523&lang=en. (PAP)

mat/ agt/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus