Przejdź do treści
Źródło artykułu

Mapy pobliskich galaktyk dostępne

Efekty obserwacji prawie 5 tysięcy pobliskich galaktyk, w tym ich mapy oraz nowe narzędzia do wizualizacji tych danych, zostały opublikowane przez Sloan Digital Sky Survey (SDSS) – informuje University of California w Santa Cruz (USA).

SDSS to wielki astronomiczny przegląd nieba skupiający się przede wszystkim na galaktykach. Jest jedną z najważniejszych tego typu inicjatyw w historii astronomii. Projekt prowadzony jest od kilkunastu lat i dzieli się na różne podprojekty, wśród których jednym z najnowszych jest Mapping Nearby Galaxies at Apache Point Observatory (MaNGA).

Pod koniec stycznia opublikowano efekty pierwszych trzech lat realizacji projektu MaNGA. Jego celem jest badanie galaktyk bardziej szczegółowo niż do tej pory. Stosowana jest technika spektroskopowa, czyli uzyskiwane widma (światło rozłożone na poszczególne długości fali) dla danej galaktyki. Przy czym zamiast pojedynczego widma dla całej galaktyki naukowcy uzyskują tutaj po setki widm dla wszystkich obszarów danej galaktyki.

Taka technika pozwala na zbadanie wewnętrznej budowy galaktyki oraz ruchów gwiazd i gazu. Jak podkreśla Kevin Bundy, kierownik naukowy projektu MaNGA, do tej pory co prawda wykonywano tego rodzaju obserwacje dla pojedynczych galaktyk, ale nikt nie zrobił tego dla tysięcy galaktyk, a to już pozwoli na analizę pewnych własności tych obiektów metodami statystycznymi.

W ramach projektu MaNGA naukowcy chcą zrozumieć „historię życia” współczesnych galaktyk od ich narodzin, przez początkowe fazy formowania, rozrost, po procesy powstawania gwiazd i zderzenia galaktyk, aż po późne stadia ewolucji.

Docelowo przegląd MaNGA ma do 2020 roku zbadać około 10 tysięcy pobliskich galaktyk. Aktualnie przekroczył połowę tego celu, a w publicznym zestawie danych udostępniono informacje dla 4621 galaktyk. Jest to 15 publikacja danych w ramach SDSS, a trzecia w ramach SDSS-IV.

Przy okazji opracowano także nowy interfejs, nazwany Marvin, dzięki któremu możliwy jest dostęp do danych oraz do map galaktyk. Zainteresowani mogą przeglądać dane pod adresem https://dr15.sdss.org/marvin/ (PAP)

cza/ ekr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony