Małopolskie: ratownicy GOPR ćwiczyli z użyciem śmigłowca Black Hawk

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w środę w Gorcach szkolili się z wykorzystania technik linowych przy użyciu śmigłowca policyjnego Black Hawk.

Jak wyjaśnił PAP prezes Grupy Podhalańskiej GOPR Paweł Konieczny, ratownicy trenowali dwie główne techniki: zjazd na linie z pokładu śmigłowca w trudnym terenie do poszkodowanego oraz technikę tak zwanej długiej liny.

Zjazd na linie z pokładu śmigłowca jest wykonywany wówczas, kiedy z uwagi na trudny teren śmigłowiec nie może wylądować w pobliżu poszkodowanej osoby. Technika długiej liny natomiast polega na ewakuacji poszkodowanego, któremu ratownik udzielił pierwszej pomocy i umieścił go w noszach. Wówczas nosze podpinane są do liny podwieszonej pod śmigłowiec. Następnie wszyscy przenoszeni są śmigłowcem w bezpieczne miejsce i dalej odbywa się transport do szpitala.

W szkoleniu brała udział Grupa Podhalańska GOPR, a także kilku ratowników z sąsiednich grup tej formacji.

Ćwiczone umiejętności przydadzą się ratownikom szczególnie w dwóch przypadkach: jeżeli poszkodowany znajduje się w miejscu trudno dostępnym, a inny transport do szpitala trwałby zbyt długo oraz w przypadku, kiedy z uwagi na poważne urazy liczy się szybkość dotarcia do poszkodowanego. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ robs/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus