Przejdź do treści
Źródło artykułu

Malezja: rok po katastrofie boeinga rodziny ofiar chcą sprawiedliwości

Rodziny ofiar katastrofy boeinga malezyjskich linii lotniczych zestrzelonego przed rokiem nad wschodnią Ukrainą zgromadziły się w sobotę w Kuala Lumpur na rocznicowej ceremonii żałobnej, domagając się jak najszybszego ukarania winnych.

"Chcemy wiedzieć, kto zestrzelił samolot. Musimy to wiedzieć" - powiedziała Ivy Loi, której mąż kapitan Eugene Choo był jednym z pilotów. Kobieta przyszła na ceremonię żałobną z dwoma synami.

"Dla nas to ważne wiedzieć dokładnie, co zaszło, doczekać wymierzenia sprawiedliwości" - tłumaczy Shahadat Bey, którego ciotka zginęła w samolocie.

Malezyjski Boeing 777 został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad terenami wschodniej Ukrainy pozostającymi pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Na pokładzie maszyny znajdowało się 298 osób, z czego dwie trzecie stanowili obywatele Holandii. Zginęli wszyscy. Wciąż brak oficjalnych ustaleń, kto zestrzelił samolot i ponosi odpowiedzialność za śmierć ludzi.

Powołując się na dane wywiadowcze rządy państw zachodnich i Ukrainy przypisywały odpowiedzialność za tę tragedię działającym w rejonie katastrofy prorosyjskim separatystom, którzy mieli zaatakować boeinga przeciwlotniczym pociskiem kierowanym. Moskwa odpierała te zarzuty, sugerując, iż samolot trafiła rakieta wystrzelona przez ukraiński myśliwiec.

W mijającym tygodniu Malezja - jeden z 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - przedstawiła projekt rezolucji RB ONZ; na tej podstawie miałby powstać międzynarodowy trybunał do ścigania winnych zestrzelenia samolotu. Dysponująca prawem weta w RB Rosja wyraziła sprzeciw wobec utworzenia takiego trybunału, nazywają pomysł "przeciwskutecznym", a także "przedwczesnym i nielogicznym", jako że dochodzenie jeszcze się nie zakończyło.

Obecny na ceremonii żałobnej na lotnisku w Kuala Lumpur premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak powiedział, że dochodzenie w sprawie katastrofy może się przeciągnąć do końca tego roku.

Ceremonię żałobną ku czci ofiar zorganizowano w Malezji, w kraju z przewagą wyznawców islamu, niemal o tydzień wcześniej niż przypada rocznica katastrofy (17 lipca), by nie zbiegła się z radosnymi obchodami zakończenia ramadanu - pisze AFP. (PAP)

mmp/ pz/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony