Lotnisko Zielona Góra/Babimost obsłużyło rekordowo dużo pasażerów
Samorząd regionu jest właścicielem lotniska w Babimoście, a jego operatorem Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Z kolei od marca zeszłego roku połączenia na trasie Zielona Góra - Warszawa obsługuje firma PLL LOT. Wcześniej był to inny przewoźnik.
Według urzędników, to właśnie za sprawą LOT-u, udało się ująć Port Lotniczy w Babimoście w siatce połączeń międzynarodowych, a przez to podniosła się jego atrakcyjność wśród podróżnych.
Pasażerowie chętnie też korzystają z ruchu "point to point", czyli przelotu na trasie Zielona Góra - Warszawa - Zielona Góra. Jest to obecnie najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do stolicy.
"Lotnisko w Babimoście ma ogromny potencjał i warto w nie inwestować. Ten wynik (17,7 tys. pasażerów - PAP) świadczy o tym, że Lubuskie potrzebuje portu lotniczego" - podkreśliła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
Dodała, że połączenie lotnicze z Babimostu do Warszawy i z powrotem jest m.in. alternatywą dla podróży koleją z i do stolicy, które są utrudnione ze względu na likwidację pociągu "Lech" oraz wydłużenie czasu przejazdu spowodowane modernizacją linii kolejowej na odcinku Poznań - Warszawa.
Samorząd województwa zainwestował w lotnisko ponad 16 mln zł, znacząco podnosząc jego standard.
Ponadto w ramach promocji województwa dofinansowanie od samorządu regionu otrzymuje przewoźnik. Za usługi świadczone od marca 2017 r. do końca 2018 r. samorząd woj. lubuskiego zapłaci spółce PLL LOT 12,1 mln zł.
Do Warszawy lata Bombardier Q400, który na pokład może zabrać 78 pasażerów. Przewoźnik realizuje sześć par połączeń w tygodniu. Lot między Babimostem a Warszawą trwa godzinę. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ amac/
Komentarze