Lotnisko w Modlinie obsłużyło 15 mln pasażerów

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin od początku swojego funkcjonowania obsłużyło 15 mln pasażerów - poinformował w piątek port. W kwietniu br. na lotnisku ma rozpocząć się montaż bramek biometrycznych, które mają usprawnić obsługę pasażerów.

Jak podkreślono w komunikacie, lotnisko w ciągu niecałych siedmiu lat funkcjonowania zwiększyło liczbę odprawianych podróżnych. W czwartek port obsłużył 15-milionowego pasażera.

"Od początku swego funkcjonowania, Port w Modlinie postawił na obsługę lotów niskokosztowych. Liczba połączeń sukcesywnie rosła, a wraz z nią – liczba obsłużonych pasażerów. W ostatnim roku było ich już blisko 3,1 mln, co daje średnią miesięczną na poziomie ponad 250 tys. pasażerów" - czytamy.

W komunikacie poinformowano, że w kwietniu rozpocznie się montaż specjalnych bramek biometrycznych, które mają usprawnić obsługę pasażerów na lotnisku.

"Lotnisko niedługo wzbogaci się m.in. o nową, tymczasową halę obsługi pasażerów, a także nowe miejsca postojowe dla samolotów. Będzie to możliwe dzięki dokapitalizowaniu portu o 50 mln złotych ze środków województwa mazowieckiego – jednego z udziałowców spółki zarządzającej lotniskiem w Modlinie" - czytamy.

Przypomniano, że zgody na dokapitalizowanie udzielili wszyscy udziałowcy spółki na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników 12 marca br., a radni Sejmiku Mazowsza poparli tę decyzję 19 marca br.

Lotnisko przekazało, że kolej, która dotąd dowoziła pasażerów na stację Modlin, za dwa lata ma dojeżdżać pod samą halę odpraw.

"Inwestycja realizowana wspólnie przez PKP PLK i województwo mazowieckie wchodzi właśnie w kolejny etap" - napisano.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin istnieje od 2012 roku. Lotnisko w okresie styczeń–luty 2019 r. obsłużyło 463 311 pasażerów, co oznacza wzrost o 3,9 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu 2018 roku. W ub.r. z portu skorzystało ponad 3 mln podróżnych.

Modlin obsługuje regularne rejsy irlandzkiego Ryanaira. Od kwietnia zostanie uruchomiony nowy kierunek - Marsylia, na południu Francji. Irlandzki przewoźnik poleci tam dwa razy w tygodniu: w środy i niedziele. W sezonie letnim mają powrócić połączenia Ryanaira m.in. do Glasgow, Faro, Korfu, czy Burgas i Rimini.

Udziałowcami lotniska w Modlinie są: Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (28,87 proc.), Agencja Mienia Wojskowego (32,71 proc.), Województwo Mazowieckie (33,84 proc.) i Nowy Dwór Mazowiecki (4,57 proc.). (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus