Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwszy w Polsce siew sosny z wykorzystaniem drona DJI Agriculture Agras T10

Na specjalne zaproszenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu firma Dilectro zaprezentowała możliwość wykorzystania drona rolniczego DJI Agriculture Agras T10 do przeprowadzenia pilotażowego, pierwszego w Polsce siewu sosny z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego.

Innowacyjne rozwiązania geomatyczne znacząco ułatwiają wdrożenie nowych technologii w leśnictwie. Nadleśnictwa z całego kraju z powodzeniem korzystają z bezzałogowych statków powietrznych do monitorowania upraw, zwierzyny czy też oceny zdrowotności drzew. Służą one również do oceny stanu obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Aktualnie obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na rolnicze bezzałogowe statki powietrzne, które pomagają w wykonywaniu operacji z obszaru rolnictwa precyzyjnego oraz leśnictwa.

W dniach 19-21 kwietnia 2023 roku odbyły się próbne naloty siewne na terenach należących do Leśnictwa Wylewy (województwo kujawsko-pomorskie). Leśnicy z Nadleśnictw oraz Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych przeprowadzili siew próbny wykorzystując nasiona sosny, który zostanie wykorzystany do monitorowania przydatności siewu z drona w działaniach Lasów Państwowych.

„Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ zarówno piloci, jak i przedstawiciele Lasów Państwowych po raz pierwszy zasiali drzewa z drona na obszarze o powierzchni ponad 5 hektarów, co jest ewenementem na skalę europejska, a może nawet na świecie. Dron wykazał się dużą dokładnością w rozsiewaniu oraz jednolitością obsiania, co jest trudne do osiągnięcia innymi metodami.” – przekazał Michał Barankiewicz, Kierownik ds. Szkoleń w Dilectro.

DJI Agras T10 to najmniejszy model z serii Agras, a zarazem najnowszy dron do oprysku. Wyposażony w 8-litrowy zbiornik, przy 5-metrowej szerokości oprysku pozwala na opryskanie do 40 hektarów w ciągu dnia. Nowa składana konstrukcja jest solidna i kompaktowa, szybko się składa i jest wygodna do przenoszenia i łatwiejsza w transporcie, niż inne modele. Konstrukcja charakteryzuje się:
•    Zbiornikiem o pojemności 8 litrów
•    Sferycznym radarem dookólny
•    Poziomem ochrony IP67 (możliwość lotu w deszczu)
•    Podglądem w czasie rzeczywistym dzięki podwójnemu FPV
•    Systemem siewu 3.0
•    Masą własną 13 kg

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony