Lotnisko Poznań-Ławica inwestuje w stanowisko do odladzania samolotów
Na lotnisku Poznań-Ławica do końca 2015 r. powstanie nowe stanowisko do odladzania samolotów. Dzięki inwestycji, w sprawie której w czwartek podpisano umowę, zmniejszy się ryzyko opóźnień wylatujących zimą z Poznania samolotów.
W czwartek władze Portu Lotniczego Poznań-Ławica podpisały umowę z wykonawcą inwestycji, którym będzie firma Strabag. Koszt budowy tzw. płaszczyzny odladzania to 8,7 mln zł netto. Wykonawca rozpocznie prace na lotnisku wiosną 2015 r., a stanowisko ma być gotowe na sezon zimowy 2015 r.
Jak powiedziała PAP rzecznik Portu Lotniczego Poznań-Ławica Hanna Surma, inwestycja poprawi skuteczność i efektywność odladzania na lotnisku. „Zminimalizujemy kolejkę do odladzania. Z Poznania mamy kilka rejsów biznesowych, które startują bardzo wcześnie rano, a zimą większość samolotów musi być odladzana. Maszyny czekają na swoją kolej do jednego stanowiska. W tych samolotach są najczęściej pasażerowie, którzy przesiadają się na kolejne połączenia i nie mogą się spóźnić z winy lotniska” – uzasadniła inwestycję Surma.
Obecnie samoloty na Ławicy odladzane są na płycie postojowej dla samolotów bezpośrednio przy terminalu pasażerskim.
Surma dodała, że odladzanie jest specyficzną czynnością, po której samolot powinien w maksymalnie krótkim czasie wystartować. Z tego powodu nowe stanowisko o powierzchni 9,5 tys. m2 powstanie w pobliżu progu pasa startowego poznańskiego lotniska. Przez skrócenie czasu, od odlodzenia do wylotu maszyny, lotnisko zaoszczędzi na chemikaliach, którymi samolot jest zabezpieczany przed ponownym pokryciem się lodem.
O tym, czy maszyna ma być odladzana, decyduje kapitan. W trakcie zabiegu pasażerowie znajdują się na pokładzie. Lód na powierzchni samolotu stanowi zagrożenie przy starcie – zmniejsza siłę nośną skrzydeł i zwiększa długość drogi, jaką potrzebuje samolot, aby wzbić się w powietrze.
Budowa płaszczyzny do odladzania jest ostatnią z inwestycji realizowanych przez poznański port w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Od roku 2011 r. dzięki dofinansowaniom rozbudowano terminal pasażerski, powstała równoległa droga kołowania z tzw. ścieżkami szybkiego zjazdu oraz zwiększono do 23 liczbę miejsc postojowych dla samolotów.
Z Ławicy w ciągu jednej godziny może odlecieć 1,1 tys. pasażerów. W tym samym czasie port może przyjąć 1,9 tys. pasażerów, którzy lądują w Poznaniu. Lotnisko w godzinę może przeprowadzić 30 tzw. operacji lotniczych, czyli startów lub lądowań samolotów. W 2013 r. poznańskie lotnisko obsłużyło ok. 1,4 mln pasażerów. (PAP)
pil/ gma/
Komentarze