LOTAMS umożliwi praktyki uczniom z Krosna i Rzeszowa

Ponad 100 uczniów z Rzeszowa i Krosna będzie mogło odbyć praktyki zawodowe w zajmującej się m.in. przeglądami samolotów spółce LOTAMS. W ramach projektu, który będzie dofinansowany z budżetu UE, swoje kwalifikacje zawodowe będą mogli podnieść również nauczyciele.

W środę w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie podpisana została umowa na realizację projektu, którego beneficjentem będzie LOTAMS. Partnerem spółki w projekcie są dwie szkoły średnie z Podkarpacia - Zespół Szkół Mechanicznych im. Staszica z Krosna oraz Zespół Szkół Mechanicznych z Rzeszowa.

Jak powiedział PAP członek zarządu LOTAMS Łukasz Siwiński, w związku z budową nowej bazy pod Rzeszowem spółka będzie potrzebowała w najbliższej przyszłości ok. 2 tys. pracowników takich specjalności jak mechanik lotniczy, blacharz czy lakiernik.

„Podpisując tę umowę chcemy pomóc w szkoleniu młodych ludzi. Wiemy, że np. szkolenie samodzielnego mechanika lotniczego trwa osiem lat. Rynek jest bardzo wymagający i jest ciągłe zapotrzebowanie na tego typu zawody” – dodał.

W ramach projektu LOTAMS będzie oferował uczniom z Rzeszowa i Krosna praktyki w swojej bazie w Warszawie. Siwiński zapowiedział, że w czasie kształcenia wykorzystane będą najnowocześniejsze technologie, w tym VR (wirtualna rzeczywistość) i AR (rozszerzona rzeczywistość).

Jak podkreślił dyrektor Zespołu Szkól Mechanicznych im. Staszica w Krośnie Bogdan Adamski, dzięki umowie z LOTAMS nie tylko uczniowie będą mogli odbyć praktyki, ale również nauczyciele. „Nauczyciele będą mogli porównać, jak prowadzone są zajęcia w szkole z tym, co jest w prawdziwym zakładzie, jakie są maszyny czy narzędzia. To na pewno wpłynie na sposób nauki zawodu w naszej szkole” – dodał.

W ramach projektu szkoły zostaną doposażone w pomoce dydaktyczne. Uczniowie podczas zajęć będą mogli skorzystać z modeli 3D utworzonych w technologii AR np. silnika lotniczego czy połączeń elektrycznych. Natomiast w przypadku technologii VR, dzięki specjalnym goglom uczeń mógł skorzystać z filmów instruktażowych i znaleźć się bezpośrednio w hangarze czy na płycie lotniska.

Budżet projektu „Kształcenie wysokich lotów” to ponad 1,3 mln zł. Znaczna cześć tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020. Projekt ma być realizowany przez trzy lata.

Spółka LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) zajmuje się obsługą techniczną samolotów wąsko i szerokokadłubowych. Firma prowadzi samodzielną działalność od 2010 roku, czyli od momentu wydzielenia bazy technicznej ze struktur PLL LOT S.A. LOTAMS zatrudnia blisko 1000 pracowników, z czego większość to pracownicy obszaru techniki. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ pad/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus