Libia: lotnisko Mitiga w Trypolisie ponownie otwarte

Libijskie władze ponownie otworzyły w niedzielę międzynarodowe lotnisko Mitiga, położone na wschodnich przedmieściach Trypolisu. Port został zamknięty wcześniej tego dnia ze względu na informacje o atakach z powietrza na stolicę Libii.

Mieszkańcy libijskiej stolicy twierdzili, że widzieli samolot, który krążył nad Trypolisem i atakował południowe obrzeża miasta, gdzie toczą się zacięte walki między siłami rywalizujących ze sobą rządów.

Lotnisko Mitiga to jedyny działający port lotniczy w stolicy.

Od 3 kwietnia siły generała Chalify Haftara, kontrolującego wschodnią część Libii, prowadzą ofensywę na Trypolis, kontrolowany przez mający poparcie ONZ rząd Fajiza Mustafy as-Saradża. Choć ofensywa trwa już ponad dwa tygodnie, żołnierze Haftara z Libijskiej Armii Narodowej (LNA) nie zdołali dotąd przełamać obrony przeciwnika.

W sobotę agencje informowały o nasileniu się walk na południowych przedmieściach Trypolisu. Ostrzał był bardziej intensywny i silniejszy niż w ostatnich dniach, a strzały słychać było nawet w odległym o ponad 10 km centrum miasta.

Zwiększoną intensywność walk agencja Reutera wiąże z piątkowym komunikatem Białego Domu o rozmowie telefonicznej, jaką prezydent USA Donald Trump przeprowadził z Haftarem.

Sam fakt ujawnienia rozmowy, ale też zawarte w komunikacie sformułowanie o uznaniu przez USA "znaczącej roli Haftara w walce z terroryzmem i w zabezpieczaniu libijskich złóż ropy naftowej" podniosły morale zwolenników generała i rozwścieczyła jego przeciwników - ocenił Reuters.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w walkach o Trypolis od 3 kwietnia zginęło 220 osób, a 1066 odniosło obrażenia. Oprócz walk na lądzie obie strony przeprowadzają ataki z powietrza i oskarżają się nawzajem o atakowanie ludności cywilnej. (PAP)

ulb/ mrr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus