Sezon pokazowy SW-4 Demo Team zakończony

SW-4 Demo Team (fot. 4slsz.wp.mil.pl)

Na co dzień piloci „SW-4 Demo Team” szkolą młodych adeptów sztuki latania w wykonywaniu podstawowych i zaawansowanych elementów pilotażu. W drugiej kolejności zajmują się wykonywaniem lotów pokazowych na śmigłowcach SW-4 Puszczyk.

„SW-4 Demo Team” tworzy grupa pilotów z 47. i 61. Eskadry Śmigłowców wchodzących w skład 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. W 2016 roku SW-4 Demo Team tworzyli piloci -instruktorzy w osobach: mjr Dawid Bereziński, kpt. Arkadiusz Wiciejowski, kpt. Michał Kołaczek, kpt. Mateusz Antoniewicz, kpt. Marek Figiel, kpt. Szymon Lidak oraz ppor. Radosław Trzcionkowski. Na co dzień szkolą oni młodych adeptów sztuki latania w wykonywaniu podstawowych i zaawansowanych elementów pilotażu w dzień i w nocy, jakimi są: zawisy, starty i lądowania, pilotaż w strefie, szkolenie w lotach nawigacyjnych, lotach według wskazań przyrządów, lotach grupowych, lotach koszących, lotach z wykorzystaniem NVG. W drugiej kolejności zajmują się oni wykonywaniem lotów pokazowych, których celem jest zademonstrowanie publiczności, indywidualnego pilotażu śmigłowcowego oraz możliwości lotno-taktycznych śmigłowca SW-4 Puszczyk.

 

Mjr Dawid Bereziński, kpt. Arkadiusz Wiciejowski, kpt. Mateusz Antoniewicz oraz kpt. Marek Figiel to piloci, którzy podczas pokazu dynamicznego zasiadali za sterami śmigłowca SW-4 Puszczyk wielokrotnie udowadniając, że akrobacja śmigłowcowa to ogromny kunszt i wykładnia tysięcy godzin, które spędzili w powietrzu za sterami niepozornego „Puszczyka”. Na ziemi zaś dzielnie wspierali ich kpt. Michał Kołaczek, kpt. Szymon Lidak oraz ppor. Radosław Trzcionkowski, którzy w zależności od wylotu pełnili takie funkcje jak: IPLP tj. instruktor pilot lotów pokazowych, operator kamery, komentator czy też rzecznik prasowy.

Poniżej sylwetki pilotów oraz śmigłowiec bez którego żaden pokaz nie miał by odzwierciedlenia w rzeczywistości.

 
mjr Dawid Bereziński                                             kpt. Arkadiusz Wiciejowski

mjr Dawid Bereziński – Zastępca Dowódcy 61. Eskadry Śmigłowców. Legitymuje się mistrzowską klasą pilota wojskowego oraz nalotem ogólnym 2800 godzin. W ,,SW-4 Demo Team” – pilot pokazowy.

kpt. Arkadiusz Wiciejowski – Dowódca I klucza 61. Eskadry Śmigłowców. Legitymuje się mistrzowską klasą pilota wojskowego oraz nalotem ogólnym 3300 godzin. W „SW-4 Demo Team” – pilot pokazowy.

 
kpt. Mateusz Antoniewicz                                               kpt. Marek Figiel

kpt. Mateusz Antoniewicz – Dowódca III klucza 47. Eskadry Śmigłowców. Legitymuje się pierwszą klasą pilota wojskowego oraz nalotem ogólnym 3200 godzin. W „SW-4 Demo Team” – pilot pokazowy.

kpt. Marek Figiel – Dowódca I klucza 47. Eskadry Śmigłowców. Legitymuje się pierwszą klasą pilota wojskowego oraz nalotem ogólnym 2400 godzin. W „SW-4 Demo Team” – pilot pokazowy.

   
kpt. Michał Kołaczek                           kpt. Szymon Lidak                     ppor. Radosław Trzcionkowski

kpt. Michał Kołaczek – Dowódca II klucza 47. Eskadry Śmigłowców. Legitymuje się pierwszą klasą pilota wojskowego oraz nalotem ogólnym 2300 godzin. W „SW-4 Demo Team” – IPLP (instruktor pilot lotów pokazowych) oraz kamerzysta.

kpt. Szymon Lidak – Starszy Instruktor, I klucz 61. Eskadry Śmigłowców. Legitymuje się pierwszą klasą pilota wojskowego oraz nalotem 2100 godzin. W „SW-4 Demo Team” – kamerzysta oraz aspirujący do roli pilota pokazowego.

ppor. Radosław Trzcionkowski – Starszy Pilot, II klucz 61. Eskadry Śmigłowców. Legitymuje się drugą klasą pilota wojskowego oraz nalotem ogólnym 880 godzin. W „SW-4 Demo Team” – IPLP (instruktor pilot lotów pokazowych), komentator oraz rzecznik prasowy.

PZL SW-4 ,,Puszczyk” polski śmigłowiec opracowany i produkowany przez PZL Świdnik. Pierwszy oblot został wykonany 26 października 1996 roku. Jest to lekki śmigłowiec wielozadaniowy w układzie klasycznym z trójłopatowym wirnikiem nośnym i dwułopatowym śmigłem ogonowym, napędzany jednym silnikiem Rolls – Royce 250 C20R/2 o mocy 457 KM. Produkcja SW-4 odbywa się w zakładach PZL Świdnik od 2004 roku. Wojskowym użytkownikiem SW-4 są Polskie Siły Powietrzne, które używają 24 maszyn w wariancie szkolnym ze zdublowanymi sterownicami oraz rozbudowanym wyposażeniem pilotażowym dostosowanym do wykonywania lotów NVG oraz IFR. Początkowo trafiły na wyposażenie 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego, a od roku 2010 wszystkie Puszczyki znajdują się na wyposażeniu 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Wykorzystywane są przede wszystkim do szkolenia podstawowego podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Ponadto SW-4 może wykonywać zadania transportowe, łącznikowe i rozpoznawcze.

  

Terminarz lotów pokazowych na 2016 r. dla ,,SW-4 Demo Team” zapowiadał się naprawdę obiecująco. Piloci już wczesną wiosną rozpoczęli treningi do lotu pokazowego, żeby jak najlepiej przygotować się do występów przed publicznością w Polsce oraz za granicą. Nowym nabytkiem w szeregach zespołu został kpt. Marek Figiel, który jak sam mówi o sobie ma żyłkę i fantazję, którą pilot pokazowy winien posiadać, żeby kręcić akrobacje w powietrzu. Pod czujnym okiem najbardziej doświadczonych kolegów z zespołu tj. mjr. Dawida Berezińskiego oraz kpt. Arkadiusza Wiciejowskiego stawiał pierwsze kroki w podniebnej akrobacji. Cennych uwag na debriefingach udzielał mu również kpt. Mateusz Antoniewicz, który w tym roku wykonał kilka niesamowitych pokazów indywidualnych i chętnie udziela dobrych rad.

Nie wliczając ogromnej liczby treningów na dęblińskim niebie, pierwszy raz w tym roku można było zobaczyć „SW-4 Demo Team” na XII Małopolskim Pikniku Lotniczym Kraków-Czyżyny 24-26.06.2016 r. w składzie: kpt. Mateusz Antoniewicz, kpt. Krzysztof Grzeszczyk, kpt. Szymon Lidak, ppor. Radosław Trzcionkowski.

 

Niesamowita impreza zgromadziła ogromną ilość osób, najmłodsi jak i nieco starsi fani awiacji mogli obserwować gro pokazów z udziałem statków powietrznych z Polski jak i z zagranicy. Zespół „SW-4 Demo Team” stanął na wysokości zadania, swoim pokazem zdominował krakowskie niebo i zdobył serca krakowian czym dali oni wyraz w postaci gromkich braw i min pełnych zdumienia na widok tego co za sterami prezentował kpt. Mateusz Antoniewicz i gościnnie na prawym fotelu kpt. Krzysztof Grzeszczyk. Na długo w naszej pamięci pozostanie Małopolski Piknik Lotniczy po którego zakończeniu odbieraliśmy gratulacje i podziękowania z rąk prezesa Aeroklubu Krakowskiego oraz dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Drugi raz w 2016 roku, pilotów „SW-4 Demo Team” godnie reprezentujących 41. Baze Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie można było podziwiać na Odlotowym Pikniku Lotniczym Świebodzice 20-21.08.2016 r. w składzie: kpt. pil. Mateusz Antoniewicz, kpt. pil. Arkadiusz Wiciejowski, kpt. pil. Michał Kołaczek, kpt. pil. Szymon Lidak, ppor. pil. Radosław Trzcionkowski. Jeszcze przed wylotem, na przygotowaniach piloci nierzadko żartowali sobie, że ze Świebodzic, które leżą przecież niedaleko Wałbrzycha przywiozą legendarny i tajemniczy „Złoty Pociąg”. Co prawda na pociąg nie trafili, za to bardzo serdecznie podczas Pikniku przyjęła ich zgromadzona licznie publiczność. Jak to zawsze bywa tak i tym razem kpt. Mateusz Antoniewicz zabrał ze sobą tzw. gifty czyli breloczki, naklejki, naszywki, pocztówki i wszystko na czym wizerunek „SW-4 Demo Team” można umieścić. Zawsze też „leci” z nami obraz na którym widnieje jeden z 24 SW-4, które latają w Dęblinie. Tym razem taki obraz trafił na licytację w słusznej sprawie. Mianowicie podczas pokazów dowiedzieliśmy się, że jest przeprowadzana zbiórka pieniędzy na leczenie pana Darka, który jak nam to wtedy przedstawiono był pilotem i gasił pożary. Bez chwili namysłu zespół przekazał obraz który został wylicytowany przez sympatyków lotnictwa za kwotę 580 pln. Pieniądze te zostały przekazane na pomoc panu Darkowi, a my zostaliśmy ,,małymi bohaterami” świebodzickiej ziemi. Pokaz Antona i Wici, bo takie ksywki mają piloci, którzy ,,kręcili akrobacje” na pikniku, długo oklaskiwała publiczność ze Świebodzic i okolic. Zespołowe gifty rozeszły się jak świeże bułeczki tym samym mamy pewność, że właściwie promowaliśmy 41. BLSz oraz Siły Powietrzne.

 

 

...trzecim w tym roku wylotem, tym razem już pod wojskowym werblem był wylot na Obchody Święta Lotnictwa i Święta 31. BLT Poznań-Krzesiny 27.08.2016 r. na które to „SW-4 Demo Team” wybrali się w składzie: mjr pil. Dawid Bereziński, kpt. pil. Marek Figiel, ppor. pil. Radosław Trzcionkowski, ppor. pil. Michał Fotyga.

Tego dnia pokazy na poznańskim niebie uświetniające obchody Święta Lotnictwa oraz Święta 31. BLT podziwiali tak znamienite osobistości jak Pan Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej, Pan Antonii Macierewicz. SW-4 dzielnie spisał się w powietrzu, gdyż za sterami zasiadali doświadczony mjr Dawid Bereziński i przechodzący chrzest bojowy pokazów kpt. Marek Figiel. Organizatorom udało się zgromadzić najlepszych wirtuozów podniebnych ewolucji takich jak MiG-29 płk Iwaszko czy F-16 kpt. Gałązki. Tym lepiej bo SW-4 udowodniło, że pośród nawet tak niesamowitych maszyn potrafi ,,kręcić,, najlepszy śmigłowcowy pokaz w Polsce, o ile nie najlepszy w Europie. Miłym akcentem okazał się fakt spotkania znanego polskiego artysty pana Zbigniewa Wodeckiego, który poprosił zespół o wspólne zdjęcie, a o to pamiątka:

 

…przyszedł też czas na wylot zagraniczny, bo skoro spływają zaproszenia aby pokazać się szerszej publiczności i tym samym nieść chwałę polskich skrzydeł w świat, to tym bardziej „SW-4 Demo Team” staje na wysokości zadania. Czech International Air Fest 2016; Hradec Kralove 03-04.09.2016 r. W składzie: kpt. pil. Mateusz Antoniewicz, kpt. pil. Arkadiusz Wiciejowski, kpt. pil. Michał Kołaczek, kpt. pil. Szymon Lidak, ppor. pil.Radosław Trzcionkowski.

…dwudniowe pokazy u naszego południowego sąsiada przebiegły pod znakiem dobrej pogody, różnorodności statków powietrznych, a tym samym zadowolonych organizatorów, którzy na lotnisku w Hradec Kralove zgromadzili tysiące widzów. Jak zawsze nasi piloci dali z siebie wszystko i do podkładu muzycznego ze Słonecznego Patrolu ,,kręcili,, pokaz dla czeskiej oraz polskiej publiczności. Żeby było ciekawiej ppor. Radosław Trzcionkowski komentował te wyczyny w trzech językach co bardzo spodobało się zgromadzonej widowni, a za co pilotom i komentatorowi dziękowali gromkimi brawami…

 

Zwieńczeniem pokazowego sezonu 2016 miało być zaprezentowanie się „SW-4 Demo Team” na NATO Days & Czech Air Force Days; Ostrava 17-18.09.2016 r. W składzie: kpt. pil. Arkadiusz Wiciejowski, kpt. pil. Mateusz Antoniewicz, kpt. pil. Szymon Lidak, ppor. Radosław Trzcionkowski, ppłk Andrzej Gibasiewicz.

…na lotnisko w Ostravie zespół „SW-4 Demo Team” dotarł już dzień wcześniej. Jako, że to największa impreza, na której mogliśmy się zaprezentować to też poprzedzona była większą ilością treningów w Dęblinie. Nie było dziełem przypadku, że za sterami zasiadali najbardziej doświadczeni i zgrani piloci z Dęblina tj. kpt. Arkadiusz Wiciejowski i kpt. Mateusz Antoniewicz. Naszej organizacji oraz akrobacji powietrznej Wiciego i Antona bacznie przyglądał się pan ppłk pil. Andrzej Gibasiewicz, który w osobie Inspektora z ramienia DGRSZ przyleciał z nami do Ostravy. Pan Inspektor to bardzo doświadczony pilot, mogący pochwalić się nalotem ogólnym 4700 h i mistrzowską klasą pilota wojskowego. Rady i cenne wskazówki Pana Pułkownia są zawsze nieocenione. Międzynarodowe pokazy zgromadziły mnóstwo najciekawszych statków powietrznych z całego świata, wystawa statyczna pękała w szwach od różnorodności samolotów i śmigłowców. Na terminarzu pokazów widniały takie samoloty jak F-16, F-18, Eurofighter Typhoon, Rafael i wiele, wiele innych. Lecz otwarcie imprezy przypadło w zaszczycie nie komu innemu jak „SW-4 Demo Team” z Dęblina. Podniebna akrobacja i komentarz speakera ponownie porwały publiczność i w najlepszym stylu rozpoczęły festiwal podniebnych ewolucji w Ostravie. 

Sezon pokazowy 2016 dla „SW-4 Demo Team” był niezwykle udany. Piloci z 47. i 61. Eskadry Śmigłowców prezentowali godnie macierzystą jednostkę oraz Siły Powietrzne w kraju i za granicą. Por. Radosław Trzcionkowski wspomina o zadaniach, które dęblińscy piloci realizowali poza szkoleniem podchorążych oraz lotami pokazowymi. Dęblińskie śmigła strzegły powietrznych granic Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Dyżurnych Zmian Bojowych.

 

Nad spokojem i porządkiem z powietrza czuwali oni również podczas Szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Pełnili swoje dyżury w dzień i w nocy zapewniając bezpieczeństwo na tych najważniejszych w tym roku dla Polski wydarzeniach.

Wyniesione doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości. Na kolejny rok życzymy sobie oraz lotniczej braci równego bilansu startów i lądowań. Obyśmy w zdrowiu i pogodzie ducha dalej pełnili swoje obowiązki i równie śmiało reprezentowali Polskie Skrzydła.

Do zobaczenia w 2017 r. Pozdrawiają piloci „SW-4 Demo Team”.

 

Tekst: ppor. Radosław Trzcionkowski / 41. BLSz
Zdjęcia: ppor. Radosław Trzcionkowski / 41. BLSz, archiwum „SW-4 Demo Team”, Marcin Głodzik, Andrzej Bąk, www.kodixfoto.com
Edycja: kpt. Magdalena Busz / 4. SLSz

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus