Kraków: Muzeum Lotnictwa Polskiego pozyskało 9 mln zł ze środków UE na nową ekspozycję

Wizualizacja hangaru Muzeum Lotnictwa Polskiego - wnętrze (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otrzymało 9 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na rewaloryzację zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, w tym hangaru głównego. Zostanie tam urządzona ekspozycja stała.

W sumie wartość realizowanych prac wynosi ponad 13 mln zł. Pozostałe pieniądze pochodzą ze środków krakowskiego muzeum.

Jak poinformowało w poniedziałek MLP, jedną z najważniejszych inwestycji w tym projekcie jest kompleksowy remont hangaru głównego i budowa w nim nowej ekspozycji stałej. W ramach programu kulturowego "Skrzydła i Ludzie XX w." zostanie przedstawiona tam historia awiacji od lat 20. do połowy 50. XX w.

Zgodnie z planami zrewitalizowany hangar wraz z ekspozycją powinien zostać udostępniony zwiedzającym latem tego roku.

Oprócz hangaru głównego funkcje muzealne zostaną nadane także innym obiektom powojskowym: garażom nr 1 i 2, kancelarii, spadochroniarni. Zaplanowano też zakupy wyposażenia multimedialnego i muzealnego, niezbędnego do wprowadzenia działalności kulturowej.

"Cały projekt, ze względu na swoją kompleksowość i unikalność w skali kraju wpisuje się w nurt tworzenia innowacyjnych produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym, międzynarodowym, mających genezę w atrakcyjnie wykorzystanej, zabytkowej przestrzeni" – podkreślają przedstawiciele placówki.Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 200 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. W muzeum jest też zbiór książek o lotnictwie, ponad 20 tys. zdjęć oraz kolekcja orderów i odznaczeń licząca ponad 2 tys. eksponatów.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie (utworzone w 1912 r.). Wcześniej, bo już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r.

Projekt, ze względu na unikatowy charakter zabudowy Lotniska, które stanowi część Lotniczego Parku Kulturowego, będącego elementem produktu turystycznego, będzie mieć wpływ na wzrost atrakcyjności turystycznej w skali lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły się wam spodobają i że latem udostępnimy Hangar naszym zwiedzającym – mówią przedstawiciele Muzeum Lotnictwa Polskiego. Więcej informacji tutaj: www.muzeumlotnictwa.pl/rewaloryzacja_hangaru


Finalny układ ekspozycji w Hangarze Głównym. Do tego dojdą jeszcze cztery eksponaty wielkoskalowe podwieszone. (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus