Kraków Airport z akredytacją dotyczącą zasad postępowania w pandemii

Lotnisko Kraków Airport otrzymało akredytację przyznawaną przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych (ACI) dotyczącą nowych zasad postępowania w związku z pandemią COVID-19. Według władz portu, to pierwszy taki dokument przyznany lotnisku w Polsce.

Akredytacja ACI Airport Health Accreditation obejmuje zasady opracowane dla portów lotniczych dotyczące przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa. Przygotowały je międzynarodowe organizacje lotnicze: ICAO, EASA oraz ACI.

„Cieszymy się, że Kraków Airport dołączył do lotnisk o najwyższym standardzie obsługi, gdzie najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów oraz wszystkich osób pracujących w porcie lotniczym” - zaznaczył w czwartek prezes lotniska Radosław Włoszek.

Podkreślił, że wszystkie podejmowane działania mają służyć temu, aby ponownie wzbudzić zaufanie do podróży lotniczych.

Akredytacja dotyczy przede wszystkim przyjętej technologii sprzątania oraz zakresu prowadzonej dezynfekcji, stosowania zasad dystansu społecznego, zabezpieczenia personelu lotniska, sposobu informowania o zasadach sanitarnych oraz innych udogodnień dla pasażerów. Przyznanie akredytacji poprzedzone było specjalnym audytem.

Według przedstawicieli lotniska, pozytywne przejście procesu akredytacji jest jasnym sygnałem dla pasażerów, przewoźników, pracowników oraz użytkowników portu lotniczego w zakresie skoordynowanej dbałości zarządzającego lotniskiem o ich zdrowie oraz minimalizowania możliwości zarażenia się COVID-19.

Akredytacja została przyznana lotnisku Kraków Airport od środy i jest ważna przez 12 miesięcy.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 mln podróżnych. Z powodu epidemii koronawirusa obiekt był zamknięty od połowy marca do 1 czerwca. Od tego czasu na lotnisko z miesiąca na miesiąc wracają pasażerowie – o ile w czerwcu było ich 14,4 tys., to w sierpniu już 309,1 tys. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus