Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kolejna, japońska misja na asteroidę

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA zatwierdziła program Hayabusa 2. Następca sondy Hayabusa, która właśnie wróciła z asteroidy Itokawa, ma odpowiedzieć na ważne pytania na temat powstania życia na Ziemi. Jedna z teorii mówi, że kluczowe dla życia substancje - takie jak aminokwasy - przyleciały do nas z kosmosu, na bombardujących planetę kometach i asteroidach.

Sonda poleci w kierunku kilometrowej średnicy asteroidy 1999 JU3, aby pobrać próbki. Podczas gdy poprzedni próbnik poszukiwał bogatego w krzem i żelazo, nieorganicznego pyłu, celem Hayabusa 2 jest sprawdzenie, czy na asteroidzie znajdują się substancje organiczne takie, które mogły zapoczątkować rozwój życia na naszej planecie.

Haybusa napotkała podczas swojej podróży kilka poważnych problemów. Udało się jej dotrzeć na powierzchnię wyznaczonego obiektu i wrócić na Ziemię, ale awarii uległo m.in. urządzenie, które miało zebrać pył z powierzchni kosmicznej skały. Uczeni nie są jeszcze pewni, czy pojemnik na próbki zawiera choćby śladowe ilości pyłu.

Po dotarciu w pobliże asteroidy, od sondy odłączy się pocisk, który uderzy w powierzchnię JU3. Jego zadaniem jest stworzenie głębokiego na 1 metr krateru. Pozwoli na to zbadanie materiału, który był chroniony przed działaniem Słońca. Aby zwiększyć szanse na sukces, tym razem próbki będą pobierane przez dwa niezależne urządzenia. Po wylądowaniu sondy na dnie krateru, podobnie jak w poprzedniej misji wystrzelony, mały pocisk wytworzy chmurę pyłu, który zostanie pobrany przez odpowiedni instrument. Drugie urządzenie, za pomocą lepkiego materiału zbierze dodatkową ilość pyłu z powierzchni.

Hayabusa 2 będzie również wyposażona w zapasowy system orientacji w przestrzeni, lepszą antenę i unowocześniony silnik, aby uniknąć kłopotów w czasie lotu, które również przydarzyły się w czasie poprzedniej misji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony