KLM: lot próbny nie wykazał uszkodzeń z powodu pyłu

Holenderskie linie lotnicze KLM poinformowały w niedzielę, że po przeprowadzeniu w sobotę lotu próbnego nie stwierdzono żadnych uszkodzeń silnika czy innych problemów w samolocie z powodu pyłu wulkanicznego znad Islandii. KLM przeprowadzi kolejnych dziewięć lotów testowych. "Nie stwierdziliśmy niczego niezwykłego ani żadnych nieprawidłowości, co wskazywałoby na to, że atmosfera jest czysta i bezpieczna do latania" - poinformował rzeczniczka KLM.

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa poinformowały, że 10 samolotów przeprowadziło w sobotę loty próbne w swojej przestrzeni powietrznej. Nie stwierdzono żadnych uszkodzeń na szybie kabiny pilotów, na kadłubie samolotu ani w silnikach.W niedzielę po południu na południowym-zachodzie Francji testy planuje wykonać francuski przewoźnik Air France - poinformowała Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC). Cytowani przez światowe agencje eksperci informowali, że pył wulkaniczny stanowi zagrożenie dla lotnictwa: jest groźny dla silników odrzutowych i poszycia kadłubów samolotów, a ponadto może poważnie ograniczać widoczność. cyk/ kar/

Czytaj również: Niebezpieczeństwa w ruchu lotniczym spowodowane pyłem wulkanicznym

Źródło: PAP
comments powered by Disqus

Komentarze

A to ciekawe, ponieważ F-18 podczas ćwiczeń mają uszkodzone silniki, które trzeba będzie poddać remontowi. Byc może F-18 wleciał bezpośrednio w strumień przemieszczającego się pyłu wulkanicznego, natomiast KLM i Lufthansa prowadziły badania w przestrzeni powietrznej, która znacznie rzrzedziła pył wulkaniczny. Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ dotyczy nie tylko silników samolotów, ale także całego płatowca. Może również mieć wpływ na prawidłowy odczyt dajników ciśnnienia.