KE uznała, że pomoc w wysokości 1,35 mld euro dla ITA, następcy Alitalii, jest legalna

KE ogłosiła w piątek, że pomoc publiczna wysokości 1,35 mld euro dla ITA, następcy włoskich linii lotniczych Alitalia, jest legalna. Włoski przewoźnik musi uzyskać jeszcze zgodę KE na kolejne 1,65 mld euro pomocy publicznej.

Jednocześnie KE nakazała Alitalii zwrot 900 milionów euro jej zdaniem nielegalnej pomocy państwa.

Komisja Europejska stwierdziła, że zastrzyk kapitału w wysokości 1,35 mld euro dla ITA od Włoch w ciągu najbliższych trzech lat jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa, ponieważ zostanie dokonany zgodnie z warunkami rynkowymi - podkreśla Reuters.

Włoski rząd przeznaczył na ITA łącznie 3 miliardy euro i dlatego będzie potrzebował zgody Komisji, aby zasilić firmę pozostałą kwotą 1,65 miliarda euro.

ITA będzie działać z mniej niż połową floty samolotów Alitalii i będzie mogła przejąć jedynie ograniczoną część działalności przeładunkowej swojego poprzednika. Marka Alitalii zostanie sprzedana w otwartym przetargu.

Włoski rząd przyznał Alitalii 900 mln euro w 2017 roku, kiedy przewoźnik walczył o przetrwanie po tym, jak jego pracownicy odrzucili plan restrukturyzacji. Od tego czasu Alitalią zarządzają wyznaczeni przez państwo administratorzy, a państwo przyznało dodatkowe środki, aby umożliwić jej przetrwanie, w tym kolejną pożyczkę w wysokości 400 mln euro, która jest również przedmiotem dochodzenia UE. W nadchodzących tygodniach Alitalia ma sprzedać część swoich aktywów nowej, państwowej ITA zgodnie z planem przygotowanym przez rząd - wskazuje Reuters

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kib/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus