Opłaty handlingowe General Aviation w Polsce - aktualizacja

Follow Me

Poniżej przedstawiamy zaktualizowaną tabelę prezentującą stawki za obsługę statków powietrznych lotnictwa ogólnego w 14 głównych portach lotniczych w Polsce.

Publikując poniższe dane zwracamy się również z prośbą do czytelników o dzielenie się w komentarzach swoimi doświadczeniami ze współpracy z agentami handlingowymi na poszczególnych lotniskach. Każda tego typu informacja może być dla innych osób cenną wskazówką i może pomóc wybrać najlepszą opcję, a także uniknąć opłat dodatkowych, które często nie są wyposzczególnione w głównych cennikach. Opracowanie zostało wykonane dla samolotu Cessna 172 z dwoma osobami na pokładzie.

Lotnisko Opłata za lądowanie Opłata pasażerska
(za każdego wylatującego pasażera)
Opłata za postój
(za każdą rozpoczętą tonę MTOW i za każde rozpoczęte 24h)
Handling
(podstawowy)
Obowiązkowy handling Kontakt do agenta handlingowego lub komórki lotniskowej zajmującej się ruchem General Aviation
Bydgoszcz (EPBY, BZG) 45 PLN 30 PLN 8 PLN 30 PLN TAK dyżurny_portu@plb.pl
VHF 131,000 Mhz (wieża)
Gdańsk (EPGD, GDN) 75 PLN 48 PLN  4,5 PLN 240 PLN NIE opsea@gdnas.pl
VHF 131,850 Mhz
Katowice (EPKT, KTW) 200 PLN 30 PLN  12 PLN 50 EUR TAK handling@gtllot.com.pl
VHF 131,450 Mhz
Kraków (EPKK, KRK) 64 PLN 45 PLN 12,20 PL

55 EUR

400 PLN

180 PLN 

TAK

handling@lhc.pl
VHF 131,400 Mhz

krkops@excel-handling.com
VHF 131,475 Mhz

fboepkk@lsas.pl
VHF 131,575 Mhz

Lublin
(EPLB, LUZ)
72 PLN 33 PLN  30 PLN (za 24H) 30 PLN TAK dm@airport.lublin.pl
VHF 136,425 Mzh (wieża)
Łódź (EPLL, LCJ) 70 PLN 24 PLN 6 PLN  50 PLN TAK handling@airport.lodz.pl
VHF 124,225 Mzh (wieża)
Modlin (EPMO, WMI) 75 PLN 100 PLN (terminal GA), 40 PLN (terminal pasażerski) 5 PLN  100 PLN NIE handling@modlinairport.pl
VHF 131,675 Mhz
Poznań (EPPO, POZ) 75 PLN 25 PLN 10 PLN

12,5 EUR (do 750 kg), 25 EUR (do 4700 kg)

10 Euro  do 750 kg, 20 Euro do 4000 kg

TAK

ga@pozas.pl
VHF 131,950 Mhz

ops@impel.pl
VHF 131,450 Mhz

Radom (EPRA, RDO) Bez opłat 33 PLN 5 PLN (za każdą rozpoczętą godzinę - pierwsza godzina bezpłatnie) 30 PLN TAK Dyżurny Operacyjny Portu:
dopl@lotnisko-radom.eu
122.050 Mhz AFIS
Handling: handling@lotnisko-radom.eu
Handling: +48 533 311 688
Rzeszów (EPRZ, RZE) 50 PLN 24 PLN 4 PLN 160 PLN


52 PLN
TAK ops.rze@welcome-as.pl
VHF 126,800 Mzh (wieża)

ops.rze@ceas.pl
VHF 126,800 Mzh (wieża)
Szczecin (EPSC, SZZ) 110 PLN 35 PLN PLN 8 125 PLN TAK handling@szzas.pl
VHF 121,250 Mhz (wieża)
Warszawa (EPWA, WAW) 200 PLN 60 PLN (Terminal A)
200 PLN (Terminal GA)
 27,50 PLN za 24h (pierwsze 3h gratis)

215 PLN
 

180 PLN


170 PLN

TAK

ga@welcome-as.pl
VHF 131,400 Mhz

eaops@lsas.aero
VHF 131,925 Mhz

handling@flyjet.pl
VHF 131,700 Mhz

Wrocław (EPWR, WRO) 80 PLN 27 PLN  6 PLN 50 EUR TAK**

generalaviation@wrolot.com.pl
VHF 131,500 Mhz

Zielona Góra (EPZG, IEG) 50 PLN 18 PLN  4 PLN 50 PLN TAK lotnisko@airport.zgora.pl
VHF 118,750 Mzh (wieża)

 **EPWR - według wyjaśnień agenta handlingowego, oficjalnie obsługa nie jest obowiązkowa, jednak po przylocie na lotnisko nie ma możliwości samodzielnego przemieszczenia się do budynku terminala, co powoduje, iż jedyną opcją jest skorzystanie z usług agenta. Nie dotyczy to lądowań w celu dotankowania, jeżeli pilot pozostaje w samolocie.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

Opłata handlingowa na EPWR jest obowiązkowa i nie można z niej zrezygnować. Telefonicznie podają informacje, że należy to uzgodnić z wieżą, ale wieżą takich uzgodnień nie przyjmuje. Następnie opłata jest nalicza, a jakakolwiek próba rozmowy kończy się stwierdzeniem, że jest obowiązkowa i nie można z niej zrezygnować :-( Być może lokalne samoloty są traktowane ulgowa, sprawdziłem kilka razy w tym roku.

Patrząc na powyższe ceny widać, że EPBY to najtańsze lotnisko dla GA. Handling nawet jak jest obowiązkowy to wynosi tylko 30 PLN. Porównajcie to do np. 50 EUR w EPKT czy 250 PLN w EPGD. Szok!!!

Tyle że w Gdańsku nie masz obowiązkowego Handlingu

Byłem w Gdańsku. Po prostu jest normalnie. Wzór dla GA.
Janek

w Rzeszowie jest obowiązkowy Handling he he he

W EPRZ ten handling to na dwoje babka wróżyła, bo rzeczywiście zrobił się obowiązkowy, ale loty ze statusem szkolny w RMK są zwolnione z obowiązku handlingowego.
Do redakcji: w EPRZ jest druga firma handlingowa - CEAS, ale jakie ceny to nie wiem.

Nauka z tego jest taka, że jeśli lotniku chcesz lecieć na kontrolowane lotnisko, to najpierw zadzwoń i umów się.

Nie wiem jak to jest z monopolami, ale zdecydowanie niesprawiedliwe jest traktowanie samolotów aeroklubowych oraz innych wykorzystywanych do szkolenia. W Polsce wciąż ta sama usługa kosztuje różne pieniądze w zależności od tego kim jesteś.

Nie dziwota, że C152 (nie mówiąc o C150) nie może się oderwać od ziemi, skoro pilot musi mieć 2 segregatory dokumentów i zaświadczeń:
-samolot uprawniony do lotów szkolnych,
-zwolnienie z akcyzy na paliwo,
-zlecenie na lot,
-PDT w 100 egzemplarzach (w końcu trzeba go dać wszystkim chętnym :-D
-MS
-CRS
-zaświadczenie o trzeźwości
itd
Każdy papierek opatrzony okrągłą pieczęcią i adnotacją o pobranej opłacie urzędowej.

Tak, kapitalizm koncesyjny jest najlpszy dla rozpasanej biurokracji państwowej.

Szanowni Państwo, kilkanaście dni temu, imć prezes Portu Lotniczego w Krakowie zorganizował ,,seminarium lotniskowe'' dla samorządów zamierzających uzdatnić lotniska w Nowym Targu, Tarnowie i w Starym Sączu. Jeżeli ktoś był niech napisze, czy przedmiotem owego ,,seminarium'' były również opłaty handlingowe dla GA.

Witam.
Poniżej cytat z dzisiejszego maila potwierdzającego wysokość opłat handlingowych w Krakowie - trochę chore
"Witam Pana,
Tak w Krakowie jest obowiązkowy handling. Nie ma możliwości poruszania się po płycie samodzielnie. Opłata za handling wynosi 400PLN."

To prawda. Cena za zwykłe pełne lądowanie C150 na Balicach jest bardzo wysoka jak na kieszeń osoby szkolącej się / latającej dalej rekreacyjnie . W dużym stopniu to zniechęca do odwiedzania drugiego rodzinnego lotniska w Naszym mieście.A przecież idąc za EPRZ, stawki przez nich wprowadzone dla GA skutkowały by większym dochodem niż w obecnej sytuacji :)

Panowie podajcie jeszcze jaki mają przelicznik euro na złotówki. Ostatnio jak w kasie wyjąłem euro aby zapłacić to sie na mnie obrazili.

Witam
Z ostatniego lądowania na EPWR 03-04-2012. Po otwarciu nowego terminala stary obsługuje GA. dla GA handling z apron grass "odbiór z trawy" - 12 euro - obowiązkowy.

Pozdrawiam

Czy handling jest opłatą jednorozaową, czy jeśli chcę wyjść na miasto to płacę 2 razy?

EPGD tak trzymać. Jest to chyba najbardziej przyjazne lotnisko dla GA. Dyżurni naprawdę na 5. Chętni do pomocy pilotowi. Pozdrowionka. Władek

Lądowałem na EPKT w listopadzie 2011 - handling obowiązkowy 40 EUR + Vat za ultralighta. Nie korzystałem z niczego poza odprawą paszportową.

Ponadto Uwaga! przestrzegam przed wyjątkowo aroganckim przełożonym agentów handlingowych. Lądowałem na przynajmniej 50 lotniskach w Europie i takiej arogancji nie spotkałem w żadnej części Europy jak w EPKT.

Opłata za lądowanie 200PLN + vat za ultralighta!

Najbardziej przyjaznym lotniskiem dla GA jest Bydgoszcz, jak wynika z ostatnich NOTAM-ów po prostu lotnisko jest nieczynne w cywilizowanych godzinach - nie warto się tam planować. Całkiem blisko jest do Torunia tam się lata na normalnych zasadach wystarczy wykonać telefon (nie ma problemów z lądowaniem).
Po tym jak ogrodzili pas - ruch lotniczy GA w EPBY zamiera. Nawet rodzimy aeroklub chyba będzie musiał się wyprowadzić. Gratulacje dla nowego prezesa.

to nie była wina EPBY tylko PAŻP, która nie zapewniła kontroli ruchu lotniczego.

W EPKK nie ma czegoś takiego jak "obowiązkowy handling" w przypadku np. tankowania i pozostania przy samolocie. Mozna zgłosić z powietrza na TWR potrzebę tankowania i zaznaczyć, ze handling nie jest potrzebny. Problem polega na tym, ze by skasowac za ladowanie (postoj do 2 h jest bezplatny) WAS-LHC musi przewieźć pilota do kasy, a to już podchodzi pod handling. Takiego problemu nie ma z LS Airport Services - maja terminal do kart w samochodzie. Jak coś trzeba to i tak będą na miejscu szybciej, bo działają znacznie sprawniej, a i ceny maja niższe. Excell działa tylko mając pisemne zlecenie i jest najdroższy.

A ja latam małym samolotem do EPGD,i jest tam pełna Kultura,za Handling nie płacę,ide sobie na nóżkach 200m i nie ma problemu,za lądowanie wcale nie tak zle,nie wspomne o Kulturze i stresowaniu Pilota OK !!!
i na dodatek zero problemu że ląduje mały samolot.
BRAWO GDAŃSK !!! TAK TRZYMAĆ :-)))

Pawełek nie chwal nie chwal

Pomorze może!

Zielona Gora - oplata za lądowanie szkolne - 30zł brutto. Jedyne co trzeba miec to zlecenie na lot lub Plan Lotu z RMK/Szkolny

To jest chore Ja proponuję polskich decydentów wysłać na przeszkolenie do Austrii Zobaczą jak się traktuje GA.
Ostatnio odprawiałem się nad Balatonem w locie do Chorwacji 12,50 Euro Wszystko na temat.Wszędzie na nogach za darmochę .
Ludzie myśmy są krajem gdzie niczego nie chcemy się uczyć od innych.Ja rozumię duże porty WARSZAWA ale taka Zielona Góra Rzeszów czy Szczecin Mam pytanie ile tam jest dziennie lądowań i ilu ludzi jest zatrudnionych.
Ostatnio we Wrocławiu widziałem taką sytuację Sześcioosobowy Jet stoi pod portem Podjechał duży przegubowy autobus i trzy osoby przewiózł na odległość 30 metrów. Jak to obejrzeli turyści z USA to przez 20 minut nie umieli się przestać śmiać.Jak to mówią jakby głupota miała skrzydła itd.Ja przerabiałem podobną sytuację w Szczecinie ale mniejszym pojazdem .Ja mam propozycję bądżdmy w końcu normalni.

Ten sam pilot zapłaci w EPKT za obowiązkowy handling (podwiezienie) 194,83 zł jeżeli wyląduje samolotem poniżej 2T, a już 436,39 jeżeli wyląduje samolotem poniżej 3T. Oficjalny ich cennik nie tłumaczy jak się ma masa samolotu do ceny podwiezienia pilota do terminala. ten poziom cen utrzymuje się od ubiegłego roku (wielokrotnie sprawdzone).

W EPLL handling nieobowiązkowy, przynajmniej o ile nie chcemy iść na miasto :)

handling na EPLL jest OBOWIĄZKOWY... przylot i start C152 lacznie z zabraniem pasażera - całość wyniosła mnie w marcu 2012 ok. 170zl (w tym 24zl za zabranie pasażera); tu musze przyznac ze jak na pięcioosobową załogę odprawiaczy (SG i chyba celni) to kwota 24zl nie jest zbyt wysoka... wychodzi netto ok. 4zl na osobe :)

Ladawalem wczoraj ultralajtem an EPLL - 70 zl netto ladowanie, a handling 'tylko' 50 zl netto.

witam, dziś kolejne uzupełnienie tematu. Smigłowiec do 3 ton lądowanie w Łodzi tylko na tankowanie opłata 153.75pln. transport do kasy 123pln. Szkoda że nie można przywieźć terminala do śmigłowca.
pozdr

jesłi chodzi o transport do kasy to katowice są w czołówce!! Lądowanie śmigłowca 80pln. transport do kasy aby to zapłacić 433pln. to rodzi pytanie dlaczego ??? it tyle w temacie!!

Tym powinna sie zająć prokuratura - to jest po prostu wyłudzanie. Jak mafia!

Chciałem C172 zabrać z EPKT 3 młodych ludzi. Po zweryfikowaniu opłat NETTO wyszło: lądowanie-200,-PLN,
obowiązkowy handling ok 40,-EUR
plus opłata pasażerska po 30,- PLN od odlatującej głowy.
Co daje razem netto 452,- PLN a do zapłaty brutto 556,-PLN.
Wygląda na to że młodzież wróci, jak zwykle samochodem.
... a miało być tak fajnie,
miało nie wiać w oczy...
P.S.
Nie dość, że w naszym kraju GA dopiero raczkuje, lotnisk i lądowisk jak na lekarstwo, to ludzie którzy zarządzają lotniskami kontrolowanymi ustalają ceny tak, jakby to był ich PRYWATNY FOLWARK. Przecież lotniska powinny być dostępne dla normalnych ludzi, a nie tylko dla KREZUSÓW!
Dla porównania, kiedyś byłem na Friedrichshafen, dwa dni, i wszystko razem kosztowało ok 32 EUR.

Niestety dzisiaj przekonałem się że we Wrocławiu handling jest również obowiązkowy. Z samolotu do portu można przejść piechotą ale opłaty lotniskowe i tak można uiścić tylko przez firmę handlingową która za tzw. asystę pobiera 12 Euro

W Bydgoszczy handling jest obowiązkowy.

Ja w zeszłym roku nie płaciłem tam za handling, zmieniło się?

Chyba tak. Byłem tam 2 maja 2011r. i za lądowanie oraz właśnie obowiązkowy handling zapłaciłem 92,25zł brutto.

Za handling nie trzeba płacić, tylko trzeba zapłacić za ładowanie. Np handling krakowski dopuszcza zapłacenie wcześniej przelewem za samo ładowanie i tankowanie. Przynajmniej tak było w zeszłym roku. Na niektórych lotniskach obowiązuje jeszcze stawka szkolna i opłaca się z niej korzystać

Też uważam że obowiązkowy handling to zdzierstwo. Ale dopóki na małych lotniskach nie będzie bez problemu dostępne paliwo, to nadal firmy handlingowe i duże lotniska będą żerować na GA bo nie ma się wyboru jeśli trzeba dotankować w podróży.

EPLL skasowało mnie ostatnio na prawie 190 zlotych za C152.Niestety nie można zapłacic tylko za lądowanie (ok. 90 zł) odwrócić samolot i odkołować. :( Pozostaje jedynie Touch and go - to zdaje się pozostaje darmowe ;)

Warto by zadać pytanie do Urzędu Antymonopolowego: jakim prawem, handling jest obowiązkowy na lotnisku na którym nie ma wyboru firmy handlingowej? To znaczy jest: płać, albo nie przylatuj. Ale nie o to chodzi chyba?

Europejskim. Reguluje to odpowiednia dyrektywa KE. Liczba firm handlingowych dla małych portów lotniczych, a takimi są wszystkie w Polsce poza Okęciem, może wynosić sztuk 1 i nikt nie ma prawa im zarzucać monopolu.

Wysokie opłaty w KTW są po to aby ograniczyć ruch GA - proste. Już teraz czasami jest ciasno a co dopiero jak zaczną budować nową płytę i wyburzą apron 2, wtedy pewnie całe cargo przeniosą na apron 3. To dopiero będzie zamieszanie... i NOTAMy o braku możliwości przyjęcia samolotów GA jak już kiedyś bywało.

W Łodzi praktycznie nie ma szansy żeby nie zapłacić za handling nawet w sytuacji jak się z niego nie korzysta. Opłaty +/- się zgadzają. Można zdecydowanie zaznaczyć, ze w EPLL handling = obowiązek. Ciekawostką jest, że nie potrafią wskazać żadnej podstawy do tego, że jest to "obowiązkowe".

Info dla RS w kwestii handlingu.
------------------------------------------
Definicja / pojęcie / określenie: HANDLING ma szerokie i dość uniwersalne zastosowanie. Np. Power Handling w tłumaczeniu dosłownym oznacza: siłę handlową. W lotnictwie cywilnym pod pojęciem HANDLING funkcjonuje obsługa naziemna lotnisk i portów lotniczych. Pod tym określeniem, które wynika z terminologii angielskiej: Ground Handling, w rozumieniu ustawy Prawo Lotnicze definiuje się usługi wykonywane w porcie lotniczym na rzecz przewoźników lotniczych korzystających z danego portu lotniczego. W powyższym znaczeniu i zastosowaniu HANDLING obejmuje 11 kategorii, następujących usług:
1.ogólne usługi administracyjno-gospodarcze wykonywane w interesie użytkowników;
2.obsługę pasażerów;
3.obsługę bagażu;
4.obsługę ładunków (towarów i poczty);
5.obsługę płytową statków powietrznych;
6.obsługę kabinową statków powietrznych;
7.obsługę w zakresie zaopatrzenia statków powietrznych w paliwo, smary i inne materiały techniczne;
8.obsługę techniczno-administracyjną statków powietrznych;
9.obsługę operacyjną lotu i administracyjną załóg statków powietrznych;
10.transport naziemny pomiędzy statkiem powietrznym i dworcem lotniczym;
11.obsługę w zakresie zaopatrzenia pokładowego statków powietrznych.

==========================================
Jeżeli RS masz, jakieś dalsze pytania lub wątpliwości, podaj swój adres e-mail. Postaram się odpowiedzieć. Pozdrawiam.

Dziękuję bardzo za wyczerpujące opisanie usług handlingowych.
Pozdrawiam RS.

Michał, ale w sezonie 2011 nie będzie już problemu stawiania przy 09 na EPRZ. Nowe płyty będą oddane do użytku i płyta do odladzania w sezonie ma być dla GA

poproszę kogoś kompetentnego o zdefiniowanie pojęcia "handling" ....
Może gdzieś jest jakiś zapis co "ono" obejmuje???

Dziękujemy za sprostowanie. Rzeczywiście wkradła się nieścisłość w przypadku stawki za lądowanie na EPKT. Co do wysokości opłat na innych lotniskach (uzyskanych od konkretnych firm handlingowych), to przedstawiają one wartości obowiązujące w styczniu 2011 r.

Skąd wzięliście opłatę za lądowanie w Katowicach (EPKT)? W AIP Polska stoi jak byk: "dla statków powietrznych o maksymalnej masie startowej do 2 ton włącznie opłata za lądowanie wynosi 200 PLN". Pyrzowice od lat nie należą dla lotnisk przyjaznych dla GA.

Natomiast potwierdzam, że nieco poprawiła się sytuacja w Krakowie, który dawniej stosował ceny zaporowe. W listopadzie za lądowanie i dobę postoju DA20 zapłaciłem nieco ponad 200 zł. A rok temu udało mi się dotankować na Balicach za ok 80 zł opłat lotniskowych - trzeba dzień wcześniej wysłać im informację o locie (z dokładnymi godzinami) i upoważnienie do potrącenia opłaty z karty kredytowej, wtedy da się uniknąć handlingu (ale warunek jest taki, że nie odchodzimy od samolotu, tylko tankujemy i lecimy dalej).

Proszę jeszcze zwrócić uwagę, że w wypadku większości lotnisk opłata podanana w powyższej tabelce w drugiej kolumnie (za lądowanie) to opłata dla samolotów do 1 tony MTOW. Tak więc lądując Cessną 172 zapłacimy już dwukrotność tej stawki.

W Rzeszowie niestety z handlingu wywiniemy się tylko, jeżeli nas postawią na płycie przed terminalem. Przy większym ruchu GA czasami stawiają na płycie przy progu 09, a wtedy jesteśmy do tyłu o 160 zł.

We Wrocławiu i Szczecinie w marcu 2010 chcieli za handling 300-400zł (posiadam maile od nich) za C152. Jeżeli więc stawki podane w tabeli wyżej, dużo niższe niż przed rokiem, są prawdziwe, to znaczy, że poszli po rozum do głowy i zrozumieli, że np. w takim Heringsdorfie, kilkadziesiąt kilometrów od Szczecina, na podobnej wielkości lotnisku za całość płaci się... 7 Euro.

Michał Zazula

Obowiązkowy Handling - to mnie zawsze irytowało - człowiek chce wylądować, zatankować i wio do domu ale nie musi tym autobusikiem pojechać za 150 zł i wrócić. Poza wyciąganiem kasy nie widzę innej potrzeby takiego rozwiązania :(