Kanada naciska na Iran ws. repatriacji zwłok i przekazania czarnych skrzynek

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział we wtorek, że jego rząd domaga się od Iranu, aby respektował życzenia rodzin ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu w Teheranie co do pochówku ich bliskich oraz przekazał czarne skrzynki boeinga do analizy we Francji.

"Przyznajemy, iż jest to wyzwanie, że Iran nie uznaje podwójnego obywatelstwa (...), ale nalegaliśmy, by bez względu na obywatelstwo respektowane były życzenia rodzin ofiar" - powiedział Trudeau.

Jak dodał, poszanowanie życzeń rodzin co do pochówku najbliższych jest zgodne nie tylko z prawem międzynarodowym, ale też z praktykami i zasadami islamu.

Minister spraw zagranicznych Francois-Philippe Champagne powiedział później na osobnej konferencji prasowej, że zgodnie z najnowszymi informacjami od kanadyjskiej delegacji w Iranie życzenia członków rodzin są respektowane. Poinformował też, że jak dotąd doszło do repatriacji zwłok jednej z ofiar.

Trudeau wypowiedział się też ponownie na temat czarnych skrzynek. Jego zdaniem wobec braku odpowiedniej technologii na własnym terytorium Iran powinien przekazać te urządzenia z zestrzelonego samolotu do analizy we Francji.

"W społeczności międzynarodowej panuje konsensus, że Francja byłaby odpowiednim miejscem do przesłania tych skrzynek, ale nadal naciskamy na Iran, żeby to zrobił" - powiedział.

Tego samego zdania są szefowie dyplomacji Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Afganistanu, czyli państw, których obywatele również zginęli w katastrofie - powiedział Champagne podczas swojego briefingu.

Jak podał wcześniej Reuters, Teheran zwrócił się do USA i Francji o przekazanie sprzętu, który pozwoliłby pobrać informacje z czarnych skrzynek, gdyż sam nie posiada takich urządzeń. Irańska prośba o sprzęt została wysłana do francuskiej agencji badającej wypadki samolotowe BEA i amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu.

Iran potwierdził we wtorek, że Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła 8 stycznia dwie rakiety w kierunku samolotu ukraińskich linii lotniczych, który następnie rozbił się pod Teheranem. Zginęło 176 osób, wszystkie znajdujące się na pokładzie - głównie Irańczycy i Kanadyjczycy. Kanada straciła 57 obywateli i 29 osób z prawem do stałego pobytu w tym kraju.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

ami/ akl/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus