Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jedna osoba zginęła, trzy ranne w wypadku awionetki w Krakowie

28.06. Kraków (PAP) - Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wypadku awionetki Cessna 172, która w niedzielę spadła na drzewa w Parku 1000-lecia na osiedlu Oświecenia w Krakowie - podała małopolska straż pożarna.Śmiertelna ofiara wypadku to najprawdopodobniej pilot. Tak powiedziała strażakom jedna z osób, która przeżyła wypadek.Rannych przewieziono do szpitali im. Rydygiera oraz im. Żeromskiego w Krakowie. Dwie osoby są w stanie ciężkim, doznały poparzeń. Trzecia osoba - mężczyzna jest przytomny, jego stan lekarze szpitala im. Żeromskiego określają jako dobry, pacjent przechodzi badania.Cessną 172 leciała czteroosobowa polska załoga."Samolot wystartował z dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, zatoczył łuk i niewykluczone, że zahaczył o drzewa, choć ta ostatnia informacja nie jest pewna. Awionetka spadła w parku na osiedlu Oświecenia, w odległości około pół kilometra od miejsca startu. Na szczęście żadna ze spacerujących tam osób nie ucierpiała" - powiedział PAP rzecznik małopolskiej straży pożarnej, mł. brygadier Andrzej Siekanka."Najprawdopodobniej przy uderzeniu maszyny w drzewa z awionetki wypadły trzy osoby. Dwie zostały natychmiast odnalezione przez ratowników i zabrane w bardzo ciężkim stanie do szpitala im. Rydygiera. Trzecią osobę znaleźliśmy w parku pięć minut później. Ta osoba była przytomna i powiedziała, że zginął pilot. Po ugaszeniu pożaru we wraku znaleźliśmy czwartą osobę, prawdopodobnie właśnie pilota" - dodał rzecznik straży. Przy wypadku interweniowało 23 strażaków, były to m.in. trzy zastępy dyżurujące przy zabezpieczeniu kończących się pokazów."Na ziemi między drzewami leży doszczętnie rozbity i spalony wrak samolotu" - powiedział reporterowi PAP jeden z krakowian przebywający w parku.Awionetka w niedzielę uczestniczyła w VI Małopolskim Pikniku Lotniczym, który od soboty odbywał się na dawnym lotnisku Rakowice-Czyżyny w Krakowie. Jak poinformował Jarosław Dobrzyński z biura prasowego Pikniku Cessna 172 była to maszyna z Warszawy. "Leciała do Warszawy na lotniko Warszawa-Bemowo" - dodał.Według przedstawicieli Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zorganizowało piknik, do wypadku doszło już po pokazach lotniczych - tuż przed g. 18, gdy maszyna odlatywała z Krakowa.(PAP)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
imprezy
Teatr Muzyczny Roma poinformował, że przygotował dla fanówmusicalu kolejną niespodziankę
lotniska
8 lutego, pilot samolotu general aviation, który zgłosił mayday z powodu problemów z silnikiem, otrzymał pomoc
lotniska
Usługi lotnicze oraz zakup odzieży i obuwia były w 2021 r. najczęstszym przedmiotem transgranicznych skarg zgłaszanych do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce

Nasze strony