Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jasionka: terminal cargo z punktem obsługi Służby Celno-Skarbowej

W terminalu cargo na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce otwarty został punkt obsługi Służby Celno-Skarbowej. Dzięki temu możliwe jest m.in. realizowanie procedur pozwalających na dopuszczenie towarów do wolnego obrotu na terytorium UE oraz ich wywóz.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa grupy Waimea Holding, do której należy terminal Jolanta Gałązka, punkt odpraw celnych funkcjonuje od początku lutego br.

Przypomniała, że terminal został otwarty w czerwcu ub.r. "Zlokalizowany jest przy płycie podrzeszowskiego portu i w pełnym zakresie realizuje operacje handlingowe (naziemne) lotniczych przewozów towarowych" – dodała Gałązka.

Jak zaznaczył prezes portu w Jasionce Michał Tabisz, uruchomienie odpraw celnych oznacza, że lotnisko jest w pełni przygotowane do obsługi handlingowej.

"Wieloletnia wzorowa współpraca pomiędzy Służbą Celną a lotniskiem to jeden z atutów, jakie decydują o wyborze naszego portu przez partnerów biznesowych z kraju i zagranicy. W połączeniu z nowoczesną infrastrukturą i doświadczeniem pracowników pozwala nam to jeszcze bardziej usprawnić i przyspieszyć czas obsługi frachtu lotniczego" – podkreślił Tabisz.

Zakres usług handlingowych (naziemnych), które są wykonywane na terenie terminalu, obejmuje pełną obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym przesyłek niebezpiecznych, przesyłek wartościowych, przesyłek łatwo się psujących oraz przesyłek o nietypowych gabarytach.

Terminal został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia do kontroli bezpieczeństwa towarów o pojemności lotniczych kontenerów transportowych. Skaner rentgenowski pozwala dokonywać kontroli frachtu o wymiarach otworu 180x180 cm.

Obiekt posiada także chłodnie oraz specjalnie wyposażone magazyny przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych.

Terminal w Jasionce posiada również najdalej wysunięty na wschód Europy punkt obsługi przesyłek fitosanitarnych. Na terenie terminala znajduje się pomieszczenie "Pro morte" czyli służące do przechowywania ludzkich prochów lub zwłok. Na terminali przygotowane są również pomieszczenia dla żywych zwierząt oraz dla towarów radioaktywnych.

Inwestorem Waimea Cargo Terminal w Jasionce jest spółka celowa należąca do Grupy Kapitałowej Waimea Holding. Grupa specjalizuje się w budowie na wynajem nowoczesnych parków magazynowo-przemysłowych oraz terminali cargo. Koszt budowy terminala w Jasionce wyniósł ok. 30 mln zł. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Bożena Dymkowska

huk/ dym/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony