Japonia: zderzenie dwóch samolotów sił USA; dwie osoby przeżyły

Dwa F/A-18 i KC-130 podczas tankowania w powietrzu (fot. vaaju.com)

Ekipy ratunkowe odnalazły dwie spośród siedmiu osób należących do załóg dwóch amerykańskich samolotów wojskowych, które w czwartek zderzyły się w powietrzu i runęły do Pacyfiku u południowo-zachodnich wybrzeży Japonii.

Stan jednego z odnalezionych członków załóg jest stabilny – poinformowały japońskie władze, na które powołuje się agencja Associated Press. Nie ma szczegółów o stanie drugiego uratowanego.

Jak poinformowała piechota morska USA, do katastrofy doszło w czwartek około godz. 2 w nocy czasu lokalnego tuż po starcie samolotów z bazy Iwakuni na zachodzie Japonii, ok. 320 km od japońskiego wybrzeża. Myśliwiec F/A-18 zderzył się z samolotem cysterną KC-130 podczas rutynowego szkolenia obejmującego tankowanie w powietrzu.

Według japońskich władz do zderzenia doszło ok. 100 km od wybrzeża; służby podjęły misję poszukiwawczo-ratowniczą i odnalazły dwóch członków załóg.

Myśliwcem leciało dwóch pilotów, a samolotem cysterną – pięcioosobowa załoga. Przyczyna katastrofy jest przedmiotem dochodzenia.

W połowie listopada również myśliwiec F/A-18 rozbił się na Morzu Filipińskim po tym, jak w trakcie rutynowego lotu załoga sygnalizowała problemy techniczne. Do katastrofy doszło ok. 280 km na południowy wschód od miasta Naha, które jest stolicą japońskiej prefektury Okinawa, krótko po tym jak samolot wystartował z lotniskowca USS Ronald Reagan. Piloci się katapultowali i zostali szybko ewakuowani.

W Japonii stacjonuje ok. 50 tys. amerykańskich żołnierzy, w tym marines; kraj ten w kwestiach obronnych polega w dużej mierze na Stanach Zjednoczonych.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus