Iran: Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła szpiegowskiego drona USA

Irańska elitarna Gwardia Rewolucyjna poinformowała w czwartek na swej stronie internetowej, że zestrzeliła amerykańskiego drona szpiegowskiego.

Gwardia Rewolucyjna potwierdziła podaną wcześniej przez irańską agencję IRNA informację, że amerykański dron typu Global Hawk został zestrzelony, gdy naruszył przestrzeń powietrzną Iranu w położonej nad Zatoką Perską prowincji Hormozgan na południu kraju.

Irańska telewizja państwowa poinformowała, powołując się na Gwardię Rewolucyjną, że dron został zestrzelony przez lotnictwo tej elitarnej formacji.

Rzecznik Centralnego Dowództwa sił USA, kapitan marynarki wojennej Bill Urban odmówił komentarza, gdy zapytano go, czy amerykański dron został zestrzelony. Agencji AP powiedział jednak, że nie było żadnego drona nad Iranem.

Podana przez Teheran informacja o zestrzeleniu amerykańskiego drona zbiegła się z narastającymi obawami przed konfrontacją między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Obawy te nasili się zwłaszcza po zeszłotygodniowych atakach na dwa tankowce - japoński i norweski - w Zatoce Omańskiej, o których przeprowadzenie Waszyngton obwinia Teheran. Iran zaprzecza tym oskarżeniom. (PAP)

sp/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus