10 osób z zarzutami w sprawie zestrzelenia ukraińskiego B737

B738 (UR-PSR) Ukraine International Airlines, który rozbił się w Iranie (fot. LLBG Spotter/CC-BY-SA-2.0./Wikimedia Commons)

Dziesięciu osobom zostały postawione zarzuty w związku z omyłkowym zestrzeleniem przez irańskie wojsko samolotu Ukraine International Airlines pod Teheranem w styczniu 2020 roku – poinformowały we wtorek irańskie media państwowe.

Ani agencja ISNA, ani należąca do ministerstwa sprawiedliwości agencja Mizan nie podały tożsamości oskarżonych osób, cytując jedynie wypowiedź szefa prokuratury wojskowej Gholamabbasa Torkiego.

W marcu irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego opublikowała raport z katastrofy ukraińskiego boeinga, obwiniając o nią operatora systemu obrony przeciwlotniczej. Raport nie zawierał jednak żadnych nowych szczegółów na jej temat, co sprowokowało ostre reakcje m.in. Ukrainy, a także Kanady, która w wypadku straciła 57 obywateli.

Do tragedii doszło 8 stycznia 2020 r., niedługo po irańskim ataku rakietowym na wojska USA w Iraku w odwecie za zabicie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Irańskie siły były postawione w najwyższy stan gotowości w oczekiwaniu na odpowiedź USA. Teheran początkowo zaprzeczał, by był odpowiedzialny za rozbicie się Boeinga 737, lecz po trzech dniach przyznał, że omyłkowo go zestrzelił.


Przeczytaj również:
W Iranie rozbił się ukraiński B738 ze 176 osobami na pokładzie - aktualizacja
Iran: Wojskowy prokurator: błąd ludzki doprowadził do zestrzelenia ukraińskiego boeinga
Iran: opublikowano raport dotyczący zestrzelenia ukraińskiego samolotu
Iran: przekazano wyniki analizy czarnych skrzynek z zestrzelonego ukraińskiego samolotu

Źródło: PAP
comments powered by Disqus