Przejdź do treści
Źródło artykułu

IPN przybliży uczniom postać pilota por. Tadeusza Jeziorowskiego

Łódzki IPN podczas zajęć i warsztatów przy mogiłach lotników lwowskich przybliży we wtorek młodzieży szkolnej postać pochowanego w Łodzi por. Tadeusza Jeziorowskiego. Historię najmłodszego obrońcy Płocka w czasie wojny polsko-bolszewickiej poznają uczniowie z tego miasta.

Jak poinformowała PAP Marzena Kumosińska z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zajęcia zaplanowano w rocznicę śmierci por. Jeziorowskiego, który poległ 4 września 1939 r. na lotnisku polowym Widzew-Ksawerów koło Łodzi w walce z samolotami Luftwaffe.

"Pracownicy łódzkiego IPN udadzą się wraz z uczniami, a także przybyłymi z Płocka członkami rodziny Tadeusza Jeziorowskiego oraz płockimi harcerzami, na cmentarz wojskowy pw. św. Jerzego na Dołach w Łodzi, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła lotników lwowskich walczących we wrześniu 1939 r. nad Łodzią, w tym również por. Jeziorowskiego" – powiedziała Kumosińska.

Zajęcia i warsztaty przygotowano m.in. dla goszczących w Łodzi uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Braci Jeziorowskich w Płocku. Ich tematem będzie kampania polska 1939 roku, a w szczególności postać patrona ich szkoły.

Jak przypomina IPN, bohater wtorkowych prelekcji był harcerzem i najmłodszym obrońcą Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej. Jako 11-letni uczeń gimnazjum w ogniu walki dostarczał amunicję na barykadę. W 1921 r. w wieku 13 lat został odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych, stając się najmłodszym bohaterem, który odebrał to wyróżnienie.

Tadeusz Jeziorowski – porucznik lotnictwa (zdjęcie z 1936 roku)  (fot. IPN Łódź)

Następnie, już jako pilot Wojska Polskiego, walczył w kampanii wrześniowej. Wspomagając Armię Łódź w szeregach III Dywizjonu Myśliwskiego 6 Pułku Lotniczego ze Lwowa poległ 4 września 1939 r. na lotnisku polowym Widzew-Ksawerów k. Łodzi w walce powietrznej z samolotami Luftwaffe. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Wojennym Virtuti Militari.


Płonący wrak P.11c zestrzelonego przez Messerschmitty 4 września 1939 r. W maszynie zginął Tadeusz Jeziorowski (fot. IPN Łódź)

"W trakcie warsztatów, które odbędą się również w siedzibie łódzkiego IPN, uczniowie poznają genezę wybuchu II wojny światowej i przebieg kampanii polskiej, a także powiążą te wydarzenia z postacią głównego bohatera. W zajęciach wykorzystane zostaną puzzle i gry edukacyjne, a także mająca przy tej okazji premierę broszura +Jestem ochotnikiem i skautem+, popularyzująca losy Tadeusza Jeziorowskiego" – wyjaśniła Kumosińska.

Dodała, że za pośrednictwem SP nr 1 im. Braci Jeziorowskich łódzki IPN przekaże kilkaset egzemplarzy tego wydawnictwa do płockich szkół.

Więcej o zajęciach dla uczniów przy mogiłach lotników lwowskich i warsztatach poświęconych postaci pil. por. Tadeusza Jeziorowskiego na stronie www.lodz.ipn.gov.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony