Indonezja: znaleziono drugą czarną skrzynkę samolotu Sriwijaya Air

Czarna skrzynka samolotu Sriwijaya Air, fot. DW

Indonezyjskie ministerstwo transportu poinformowało w środę o odnalezieniu drugiej czarnej skrzynki samolotu linii Sriwijaya Air, który 9 stycznia spadł do Morza Jawajskiego. W katastrofie zginęły wszystkie 62 osoby, które znajdowały się na pokładzie.

Odnaleziona czarna skrzynka (cockpit voice recorder - CVR) zawiera zapis rozmów prowadzonych w kokpicie maszyny co może pomóc w wyjaśnieniu przyczyny katastrofy.

Pierwszą skrzynkę zawierającą rejestrator parametrów lotu odnaleziono wkrótce po katastrofie.

Rzecznik marynarki wojennej La Ode Muhamad Holib odmówił podania bliższych szczegółów, nie ujawnił też w jakim stanie znajduje się CVR. Poszukiwania sprzętu trwały od prawie 3 miesięcy, akcję utrudniała dość płytka, ale mętna woda w miejscu katastrofy.

Liczący 26 lat samolot typu Boeing 737-500 spadł 9 stycznia z wysokości ok. 3 tys. metrów do morza kilka minut po starcie. Załoga nie ogłosiła alarmu, ani nie sygnalizowała żadnych problemów technicznych.

Eksperci przypuszczają, że katastrofę mógł spowodować nierówny ciąg obu silników maszyny, który doprowadził do jej przechyłu, utraty równowagi i w konsekwencji spadku do morza. 

Źródło: PAP
comments powered by Disqus