ICAO: nie mamy uprawnień ws. zamykania przestrzeni powietrznej ani uziemiania samolotów

Ruch lotniczy nad Białorusią (fot. flightradar24.com)

Sekretariat Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) nie ma uprawnień w sprawie zamykania przestrzeni powietrznej ani uziemiania statków powietrznych – napisała ta organizacja w poniedziałek w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze.

"Zamykanie przestrzeni powietrznej i upoważnienie do przymusowego lądowania samolotów nigdy nie wchodziło w zakres obowiązków sekretariatu ICAO na mocy konwencji chicagowskiej (o międzynarodowym lotnictwie cywilnym)" – podała ICAO.

Zaraz po incydencie z samolotem Ryanair, który na polecenie białoruskich władz przymusowo lądował w Mińsku, ICAO stwierdziła, że może to być sprzeczne z Konwencją o międzynarodowym lotnictwie cywilnym – wskazuje rosyjska agencja TASS.

"ICAO jest mocno zaniepokojona prawdopodobnym przymusowym lądowaniem samolotu linii Ryanair i jego pasażerów, co może stanowić naruszenie konwencji chicagowskiej. Oczekujemy na więcej informacji, które zostaną oficjalnie potwierdzone przez zainteresowane kraje i operatorów" –napisała w niedzielę ICAO na swoim koncie na Twitterze.

W niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus