Holandia: ponad 80 tys. pasażerów leciało z osobą zakażoną SARS-CoV-2

Co najmniej 80 tys. pasażerów, którzy korzystali z holenderskich lotnisk, znajdowało się podczas lotu w pobliżu osoby chorej na Covid-19, informuje w czwartek dziennik „De Volkskrant”. Służby sanitarne były w stanie skontaktować się jedynie z jedną czwartą z nich.

Gazeta opiera się na danych centrali przychodni publicznych GGD GHOR. Wynika z nich, że 11 488 pasażerów zainfekowanych koronawirusem podróżowało 9434 lotami.

Bliskie kontakty obejmują wszystkie osoby w promieniu dwóch rzędów siedzeń wokół zakażonego pasażera. Zdaniem gazety narażonych na zakażenie było ponad 80 tys. podróżujących.

„GGD zdołało skontaktować się jedynie z 19,5 tys. z nich” – czytamy w dzienniku. Ile osób ostatecznie zakaziło się wirusem, nie wiadomo. Jednak eksperci wskazują, że ryzyko infekcji podczas lotu jest stosunkowo niskie.

Tak wynika m.in. z opracowań Holenderskiego Centrum Aeronautycznego (NLR), które latem tego roku przeprowadziło badania w tej sprawie. Naukowcy ustalili, że średnie ryzyko infekcji w rzędzie zakażonego pasażera, trzech rzędach przed nim i trzech rzędach za pasażerem wynosi od 1 na 1800 do 1 na 120.

"Ten duży margines zależy od ilości cząsteczek jakie emituje zakażona osoba" - mówi kierownik naukowy NLR Rui Roosen cytowany przez „De Volkskrant”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ tebe/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus