Hiszpania: kara grzywny dla 131 kontrolerów lotniczych za nielegalny protest w 2010 roku

Ruch lotniczy nad Hiszpanią (fot. flightradar24.com)

Sąd w Madrycie skazał w czwartek 131 kontrolerów ruchu lotniczego na karę grzywny za udział w nielegalnym proteście, który doprowadził do trzydniowego zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Hiszpanią w 2010 roku. Strajk był formą wymuszenia na rządzie podwyżek.

Oskarżeni w ramach zbiorowego pozwu pasażerów kontrolerzy zostali skazani na kary grzywny od 15 tys. do 31,5 tys. euro. Kwota ta ma pokryć koszty biletów zakupionych przez poszkodowanych pasażerów.

Dodatkowo sąd nakazał kontrolerom oraz spółce Enaire, obsługującej porty lotnicze w Hiszpanii, zapłacić łącznie 13 mln euro za straty moralne poniesione przez pasażerów. Każdy z nich otrzyma z tego tytułu po 1000 euro.

Prowadząca sprawę sędzia przypomniała, że zapoczątkowany 3 grudnia 2010 roku strajk spowodował wielomilionowe straty i dotknął tysiące pasażerów z całego świata, a także hiszpański sektor turystyczny.

Wskazała, że nagrania rozmów kontrolerów potwierdziły, iż "z premedytacją złożyli oni w sposób masowy" dokumenty mające poświadczyć ich rzekomą niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych oraz uzasadnić nagłe opuszczenie miejsc pracy.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus