Gorzów Wlkp.: otwarto stałą bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego

Elżbieta Anna Polak, marszałak woj. lubuskiego, podczas otwarcia bazy LPR w Gorzowie Wlkp. (fot. lubuskie.pl)

W Gorzowie Wlkp. otwarto w poniedziałek stałą bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS). Piloci i lekarze mają teraz doskonałe warunki do pracy, a śmigłowiec nowoczesny hangar. Od ponad dwóch lat baza funkcjonowała w tymczasowych obiektach.

„W końcu mamy takie warunki, które umożliwiają załodze HEMS realizację tych działań na jak najwyższym poziomie, zarówno jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również samej efektywności działania” – powiedział PAP z-ca dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Marcin Podgórski.

Budowa stałej bazy kosztowała 9,5 mln zł i została po połowie sfinansowana przez samorząd miasta Gorzowa i woj. lubuskiego. Baza znajduje się w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego, od SOR-u dzieli ją kilkadziesiąt metrów. Jej obsługę stanowi osiem osób i personel techniczny dojeżdżający ze Szczecina. Utrzymanie bazy kosztuje ok. 3 mln zł rocznie.

„W ramach umowy, którą mamy podpisaną z ministerstwem zdrowia na świadczenie usługi ratownictwa medycznego za pośrednictwem lotniczych zespołów ratownictwa medyczne, to samo zadysponowanie śmigłowca to jest tylko i wyłącznie w tym momencie koszt paliwa. Generalnie w ramach tej umowy mamy zapewnienie gotowości operacyjnej” – zaznaczył Podgórski.

W ramach inwestycji wybudowano obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem oraz altaną śmietnikową i instalacją paliwową o łącznej powierzchni prawie 1200 m kw. Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Pozwala to szybko i bezpiecznie go przesuwać bez konieczności używania ciągnika.

„Przede wszystkim chodzi tutaj o hangar i platformę, gdzie można trzymać śmigłowiec w trudnych warunkach w hangarze, a platforma pozwala na to, że nawet przy upałach czy mrozach śmigłowiec jest w takiej samej temperaturze trzymany, co nie było możliwe w bazie tymczasowej, ponieważ samo podpięcie ciągnika i wózka zajmowało dużo czasu i opóźniało wylot” – wyjaśnił w rozmowie z PAP dyrektor regionalny Regionu Zachodniego LPR Robert Hełminiak.


(fot. lpr.com.pl)

Pierwotnie budowa stałej bazy miała się rozpocząć w 2017 roku, ale LPR nie udało się wówczas rozstrzygnąć przetargu. Przeszkodą było zbyt małe zabezpieczenie finansowe w obliczu szybko rosnących cen za prace budowlane. W końcu w przetargu została wybrana oferta na ponad 9 mln zł. W tej sytuacji samorządy miasta i regionu musiały zwiększyć finansowanie inwestycji, co uczyniły.

„Bardzo się cieszę, że otwieramy dzisiaj tę stałą bazę, bo tak naprawdę ten śmigłowiec od pierwszego momentu, kiedy się tylko zjawił w Gorzowie podjął pracę, która daje rezultaty, pracę ratującą życie” – powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

„Są to bardzo dobrze wydane pieniądze, widać to po tym jak często helikopter musi tutaj wylatywać, jak wiele jest interwencji – najwięcej w Polsce się okazuje. Czyli dobra decyzja i cieszę się, że gdy współpracuje się w partnerstwie, takie decyzje dla mieszkańców dobrze służą” – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Starania o lokalizację bazy śmigłowca LPR w Gorzowie trwały kilka lat. W listopadzie 2016 r. otwarto tymczasową bazę kontenerową przy gorzowskim szpitalu. Wcześniej baza HEMS w woj. lubuskim działała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie. Teraz w Gorzowie również funkcjonuje nowoczesna baza z pełnym zapleczem.

Z danych LPR wynika, że gorzowski śmigłowiec jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w Polsce spośród dyżurujących od wschodu do zachodu słońca. W zeszłym roku wykonał ponad 600 wylotów, a tym roku było ich ponad 200. Najczęściej śmigłowiec LPR stacjonujący w Gorzowie jest wykorzystywany podczas wypadków i nagłych zachorowań.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus