Francja: strajk kontrolerów lotów - zakłócenia na lotniskach w Paryżu

Lotnisko Charlesa de Gaullea w Paryżu
Dziesiątki rejsów odwołano w środę na paryskich lotniskach Roissy-Charles-de-Gaulle oraz Orly z powodu trwającego we Francji strajku kontrolerów lotów, oczekiwane są też opóźnienia - poinformowała administracja paryskich lotnisk (ADP).

Dodała jednocześnie, że "sytuacja powinna pozostać względnie spokojna" w związku z wcześniejszym apelem Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC) do linii lotniczych, by zmniejszyły o połowę liczbę rejsów.

ADP zaapelowała, by podróżni nie przybywali na lotnisko, zanim nie zasięgną informacji o swoim rejsie w liniach lotniczych.

Związek zawodowy francuskich kontrolerów lotów (SNCTA) odwołał ostrzeżenie przed strajkiem w czwartek. Wcześniej związek informował o chęci przeprowadzenia strajku od 11 do 13 czerwca, by zaprotestować przeciwko propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyspieszenia utworzenia w UE wspólnej przestrzeni lotniczej i liberalizacji rynku usług w lotnictwie.

Inne związki reprezentujące kontrolerów lotów również zapowiadały strajk, lecz jedynie na środę.

DGAC zapowiedziała w środę, że w czwartek "sytuacja powróci do normy".

W związku z ostrzeżeniem przed strajkiem DGAC już w miniony weekend zaapelował do przewoźników o zmniejszenie o połowę liczby lotów od wtorku do czwartku na lotniskach Roissy, Orly, podparyskiego Beauvais, oraz w Lyonie, Nicei, Marsylii, Tuluzie i Bordeaux.(PAP)


Czytaj także: KE chce przyspieszyć stworzenie "wspólnego nieba" nad UE

Źródło: PAP
comments powered by Disqus

Komentarze

Monopoliści darmozjady zamykający się we własnym środowisku. Od taki PAŻP.