Przejdź do treści
Źródło artykułu

Europejska sonda przekazała na Ziemię sygnał od marsjańskiego łazika Curiosity

Europejska sonda Mars Express po raz pierwszy przekazała sygnał z danymi naukowymi z amerykańskiego łazika Curiosity, badającego powierzchnię Marsa – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Wczesnym rankiem 6 października sonda Mars Express spojrzała w dół z orbity i skierowała swoją antenę komunikacyjną w stronę łazika Curiosity. Po 15 łazik NASA rozpoczął transmisję danych naukowych. Po kilku godzinach sonda Mars Express obróciła antenę w kierunku Ziemi i rozpoczęła przesyłanie odebranych informacji do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt w Niemczech (ale dane odbierała 35-metrowa antena ESA w Australii). Dane od razu udostępniono NASA do analizy.

Przesłane dane obejmowały m.in. różne zdjęcia badanych przez Curiosity marsjańskich kamieni. Obszar, w którym Curiosity zatrzymał się na cały miesiąc, został nazwany Rocknest.

Jeden z badanych kamieni określono nazwą Rocknest3. Curiosity użył swojego lasera ChemCam do wykonania aż 1500 laserowych strzałów w wybrane punkty kamienia. Celami lasera są obszary o rozmiarach mniejszych niż 1 mm. Potem specjalny spektrometr dostarcza informacji o minerałach i mikrostrukturach skał i kamieni.

Przekazanie danych z Curiosity przez europejską sondę nie jest pierwszym takim działaniem w ramach kosmicznej współpracy NASA z ESA. Sonda Mars Express przekazywała już sygnały z Curiosity podczas lądowania łazika na powierzchni Marsa, a także dane z wcześniejszych misji na powierzchni planety: Phoenix, Spirit oraz Opportunity.

Zgodnie z porozumieniem obu agencji kosmicznych, Mars Express dostarcza dodatkowych możliwości przekazywania danych z łazika działającego na powierzchni planety. Oprócz tego wykonuje też swój własny program naukowy.

Sonda może też służyć pomocą w sytuacjach awaryjnych, gdyby wystąpił problem z łazikiem lub gdyby własna sonda orbitalna NASA nie mogła przekazać sygnału. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony