Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła swój trzeci automatyczny statek ATV
Jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna, start nastąpił w piątek o godzinie 5:34 polskiego czasu z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta Ariane 5, wynosząca ATV, po oderwaniu się od Ziemi skierowała się nad Ocean Atlantycki, w kierunku Azorów i Europy.
Pierwszy ośmiominutowy zapłon silników górnego członu rakiety Ariane 5 wyniósł pojazd na niską orbitę o nachyleniu 51,6 stopni nad równikiem. Po upływie 42 minut górny człon rakiety ponownie włączył silniki, aby ustalić odpowiednią orbitę na wysokości 260 km. Po 64 minutach lotu człon oddzielił się od ATV, a 25 minut później pojazd rozpoczął rozkładanie swoich czterech paneli baterii słonecznych.
Aktualnie ATV-3 wykonuje serię manewrów, aby 28 marca spotkać się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Dokowanie do stacji do rosyjskiego modułu Zwiezda przewidziane jest na godzinę 22:34 czasu uniwersalnego.
ATV-3 nosi nazwę Edoardo Amaldi, na cześć włoskiego naukowca zajmującego się fizyką jądrową i cząstek elementarnych. Statek jest bezzałogowy i dostarczy niezbędne zaopatrzenie dla astronautów przebywających na orbicie okołoziemskiej na pokładzie Międzynarodowje Stacji Kosmicznej (ISS). ATV przez pięć miesięczny pozostanie zadokowany do ISS, w tym czasie posłuży także do poniesienia orbity stacji. Będzie również pełnić rolę magazynu na zużyte materiały i ostatecznie po odłączeniu się od stacji spłonie w ziemskiej atmosferze.
Statek ATV ma rozmiary 10,7 x 4,5 m. Jego baterie słoneczne rozkładają się na 22,3 m. Każdy z czterech paneli baterii może obracać się niezależnie, tak aby być w jak najlepszej orientacji względem Słońca. Baterie mogą dostarczać energię o średniej mocy 4800 W. Masa startowa ATV to 20700 kg. (PAP)
cza/ tot/
Komentarze