Przejdź do treści
Źródło artykułu

ESA koryguje orbitę kosmicznego obserwatorium promieniowania gamma

Integral to obserwatorium wysłane w kosmos przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w 2002 roku. W ostatnim czasie ESA rozpoczęła serię manewrów korygujących orbitę instrumentu, których skutki zaplanowano aż do 2029 roku.

Integral jest jedną z najbardziej udanych i najdłuższych misji kosmicznych prowadzonych przez ESA. Zadaniem satelity są obserwacje promieniowania gamma, które nie dociera bezpośrednio do powierzchni Ziemi, gdyż w bardzo dużym stopniu chroni nas przed nim atmosfera.

Obserwatorium nadal prowadzi obserwacje naukowe, ale wiadomo, że kiedyś wyczerpią się zapasy paliwa potrzebne do ewentualnych korekt orbity. Biorąc pod uwagę zarówno względy naukowe, jak i przyszłe losy satelity po zakończeniu projektu, zdecydowano o serii korekt obecnej orbity tak, aby w 2029 roku satelita bezpiecznie wszedł w ziemską atmosferę (w celu spłonięcia w niej) i nie powiększył ilości kosmicznych śmieci obecnych na orbicie okołoziemskiej. Poza tym, dokonanie manewrów teraz pozwoli nieco zaoszczędzić ilość paliwa potrzebnego do osiągnięcia tego celu, a tym samym wydłuży okres naukowego użytkowania satelity.

Zaplanowana korekta orbity satelity Integral wymaga czterokrotnego odpalenia silników, co zużyje około połowę z pozostałych zapasów paliwa, szacowanych na 96 kg. Według ESA w przyszłości nie będzie trzeba już wykonywać manewrów dodatkowych. Pierwszy etap przeprowadzono 12 i 13 stycznia, uruchamiając silniki łącznie na 16 minut. Kolejny etap nastąpił 24 stycznia i trwał 32 minuty. Pozostałe dwa uruchomienia silników przewidziano 4 lutego oraz 12 lutego.

Według najnowszych założeń Europejskiej Agencji Kosmicznej, satelity powinny być wyłączane z użytkowania w taki sposób, aby w ciągu 25 lat nie narażało to na ryzyko innych satelitów krążących w chronionym zakresie orbit. Gdyby nie wykonano opisanych manewrów korekcyjnych, Integral spłonąłby w atmosferze po znacznie dłuższym czasie, być może dopiero po 200 latach.

Obecnie naukowa część misji Integral zaplanowana jest do grudnia 2016 roku, ale nie można wykluczyć, iż zostanie przedłużona. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony