Drugi start europejskiej rakiety Vega
Start nastąpił 7 maja o godz. 4.06 czasu polskiego z Europejskiego Portu Kosmicznego w Korou w Gujanie Francuskiej. Startowe silniki na paliwo stałe zadziałały prawidłowo, a później rakieta pięciokrotnie odpaliła silniki na paliwo ciekłe, aby umieścić sztuczne satelity na odpowiednich orbitach.
Pierwszym z wyniesionych satelitów jest Proba-V o masie 138,2 kg. Jest to czwarty sztuczny satelita w projekcie PROBA, prowadzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną i obejmującym małe, tanie satelity. Litera V w nazwie ma oznaczać „wegetację roślinną” (od ang. „vegetation”), bowiem podstawowym zadaniem będzie monitorowanie stanu roślinności na naszej planecie. Mapa całego globu ma powstawać co dwa dni.
Drugi z satelitów to wietnamski VNREDSat-1A (Vietnam Natural Resources, Environment, Disaster Satellite) o masie 115,3 kg. Został wybudowany przez firmę Astrium dla Wietnamskiej Akademii Nauk i Technologii.
Trzecim z obiektów umieszczonych na orbicie jest estoński satelita ESTCube-1. To pierwszy sztuczny satelita tego kraju. W porównaniu z dwoma wcześniej wspomnianymi, jest miniaturowy, waży tylko 1,3 kg. Jest to satelita z serii CubeSat, zbudowany przez studentów z Uniwersytetu w Tartu, we współpracy z Fińskim Instytutem Meteorologicznym.
W lutym 2012 roku w kosmos poleciał podobnego rodzaju satelita (CubeSat), skonstruowany przez polskich studentów, stając się pierwszym polskim sztucznym satelitą. Satelita ten, o nazwie PW-Sat, został wyniesiony na orbitę podczas pierwszego startu rakiety Vega. (PAP)
cza/ agt/
Komentarze