Czechy: pokazy lotnicze Dni NATO bez widzów

Pokazy lotnicze Dni NATO w Mosznowie koło Ostrawy (fot. Ostrava/FB)

Bez widzów na lotnisku w Mosznowie koło Ostrawy rozpoczęły się w sobotę Dni Sił Powietrznych i Dni NATO. Zwykle tradycyjną imprezę odwiedzało ponad 200 tys. widzów.

W czterogodzinnych pokazach, transmitowanych przez internet, uczestniczyli m.in. żołnierze z Polski.

Imprezę można było śledzić w sieci, a czeska telewizja publiczna pokazywała ją na swoim kanale informacyjnym. Jednymi z najbardziej atrakcyjnych pokazów, które można było obserwować także dzięki zdjęciom z kamer z kokpitów różnych maszyn, było tankowanie w locie samolotu transportowego Airbus A400M.


(fot. Dny NATO v Ostravě/FB)

Można było także śledzić symulowany pojedynek niemieckich sił powietrznych i czeskich Gripenów, a także wspólny pokaz mistrza świata Red Bull Air Race Martina Szonki i Ivo Kardosza na Gripenie, którzy latają zaledwie kilka metrów od siebie.

  
Po lewej JAS-39C Gripen. Po prawej pilot Sił Powietrznych Czech major Ivo Kardoš i Martin Šonka
(fot. Dny NATO v Ostravě/FB)

W pokazach uczestniczyli spadochroniarze z Polski z jednostki AGAT. Razem z komandosami z Czech, którzy brali w międzynarodowych misjach m.in. w Bośni, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, zaprezentowali skok bojowy, po którym żołnierze muszą być od razu gotowi do akcji bojowych. AGAT podlega bezpośrednio Dowództwu Operacyjnemu Sił Zbrojnych i już po raz piąty uczestniczy w pokazach w Czechach.


Polsko-czeski desant (fot. Ostrava/FB)

Premier Andrej Babisz, który oglądał inaugurację dwudniowej imprezy, wręczył odznaczenia żołnierzom, policjantom, strażakom i ratownikom medycznym, którzy pomagali w walce z koronawirusem.

„W sytuacjach kryzysowych zawsze polegamy na wojsku. Nie tylko ja i cały rząd, ale całe nasze społeczeństwo. Wszyscy znamy naszą armię i wiemy, że nigdy nas nie zawiedziecie” – powiedział premier. Zapewnił, że nie dojdzie do cięć w budżecie sił zbrojnych i zwrócił uwagę , że w 2027 r. kończy się okres leasingu samolotów Gripen. „To najwyższy czas by zastanowić się nad tym, jak nadal zapewnić naszą suwerenność w przestrzeni powietrznej” – oświadczył.


L-39NG (fot. Dny NATO v Ostravě/FB)

W nie uczestniczył zapowiadany wcześniej amerykański bombowiec B-52 Stratofortress, który miał do Czech dolecieć bez międzylądowania, ale w związku z usterką powietrznej cysterny KC-135, odwołano jego udział. Podczas pokazów odbyła się premiera samolotu L-39NG z czeskiej wytwórni Aero Vodochody.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło: PAP
comments powered by Disqus