Przejdź do treści
Źródło artykułu

Chiny zbudują największy port lotniczy na świecie

Chiny rozpoczęły prace konstrukcyjne na terenie przyszłego lotniska Daxing. Będzie to największy na świecie port lotniczy o powierzchni 54,4 km kw. z najbardziej zaawansowanym elektronicznym systemem bezpieczeństwa – poinformowały media.

Hub lotniczy, czyli port przystosowany do obsługi zarówno docelowego jak transferowego ruchu pasażerskiego i cargo, Daxing Airport, docelowo ma przyjmować i odprawiać dziennie 370 tys. pasażerów – 120-200 mln rocznie. Jest to 2-3 krotnie więcej niż przechodzi przez największy do tej pory hub lotniczy – Heathrow pod Londynem. Lotnisko o powierzchni 54,4 km kw. będzie miało 9 pasów startowych – poinformował brytyjski The Telegraph.

Budowa tak wielkiego portu lotniczego jest dla Chin koniecznością. Jak powiedział brytyjskiemu dziennikowi prof. Cao Yunchun z China Civil Aviation University obecnie istniejące lotnisko w Perkinie - Beijing Capital International Airport- ukończone przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku ma roczną pojemność 75 mln pasażerów. W 2010 roku lotnisko to przyjęło i odprawiło 73 mln. „Jeszcze dwa lata i port po prostu się zatka. Nie ma żadnych możliwości jego rozbudowy” – zauważył Cao Yunchun. Nie można też rozbudować innego lotniska – na wpół wojskowego i służącego do przewozów cargo portu lotniczego Nanyuan niedaleko Pekinu.

Według The Guardian chińscy planiści przez 3 ostatnie lata wybierali wśród alternatywnych lokalizacji portu lotniczego, ostatecznie decydując się na Nangezhuan – wieś znajdującą się 50 km na południowy zachód od Pekinu. Do nowego lotniska ma być doprowadzona specjalna linia szybkiej kolei, umożliwiająca podróż do stolicy Chin w ciągu 20 minut.

Według Asia Times, powołującego się na prasę chińską, nowy port lotniczy ma być wyposażony w „najnowsze środki bezpieczeństwa elektronicznego”. Bagaż pasażerów będą kontrolować czujniki olfaktometryczne, wrażliwe na zapach substancji wybuchowych i narkotycznych. Ma on także przechodzić przez tzw. bezpieczną komorę, gdzie poddawany będzie „próbom aktywacji ewentualnych urządzeń wybuchowych”.

W wyposażeniu hubu znajdą się także amerykańskie skanery fal milimetrowych do trójwymiarowego prześwietlania pasażerów tzw. body scanner. Jak twierdzi prasa chińska,w Daxnig znajdą się też „systemy elektroniczne umożliwiające zidentyfikowanie i szybkie zlokalizowanie każdego pasażera”. (PAP)

mmej/ tot/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony