Bydgoszcz: Nitro-Chem ma certyfikat umożliwiający produkcję bomb lotniczych Mk 82

Nitro-Chem zaprezentowały Mk 82 na targach AIR FAIR (fot. nitrochem.com.pl)

Bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem otrzymały w poniedziałek certyfikat umożliwiający produkcję bomb lotniczych Mk 82. Jeszcze w tym roku polskie wojsko ma otrzymać 200 takich bomb.

W poniedziałek w siedzibie firmy obyło się oficjalne wręczenie certyfikatu, które jest równoznaczne z zakończeniem procesu wdrażania technologii produkcji bomb lotniczych Mk 82. Poniedziałkowa uroczystość jest konsekwencją podpisanej pod koniec 2017 roku umowy pomiędzy bydgoską firmą a RWM Italia w sprawie produkcji bomb lotniczych z rodziny Mk 80.

"Analiza rynku powiedziała nam, że produkcja tych bomb to projekt, który wróży nam bardzo dobrą przyszłość. Rozpoczęliśmy bardzo trudne negocjacje handlowe, które zakończyły się 1,5 roku temu podpisaniem umowy, a dziś jesteśmy gotowi do produkcji" – podkreślił w poniedziałek prezes zarządu Zakładów Chemicznych Nitro-Chem Krzysztof Kozłowski.

Dodał, że jeszcze w tym roku firma dostarczy do polskich sił zbrojnych pierwsze 200 sztuk. "Przed nami dalsze możliwości działania. Jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów o produkcji innych rodzajów bomb" – wskazał Kozłowski.

Prezes RWM Italia Fabio Sgarzi wskazał, że w jego ocenie wprowadzenie takiego asortymentu gwarantuje rozwój polskich sił zbrojnych. Wyraził przekonanie, że bardzo szybko, bo po 1,5 roku od podpisania listu intencyjnego udało się przeprowadzić cały proces zakończony otrzymaniem certyfikatu.

Prezes Kozłowski przyznał, że rozpoczęcie produkcji bomb wymagało doposażenia zakładów w elementy umożliwiające m.in. ich otrzymywanie, ważenie, sprawdzanie. Podkreślił, że nie może zdradzić szczegółów umowy związanych z finansami.

"Jesteśmy jedynym zakładem laboratoryjnym produkującym bomby Mk w tej części Europy. Także celujemy ze swoją produkcją we wszystkie armie dysponujące samolotami NATO-wskimi, bo bomba Mk jest kompatybilna z samolotami F" – wskazał prezes Nitro-Chemu.


(fot. Nitro-Chem/FB)

Bomba lotnicza Mk 82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą lotniczą stosowaną na samolotach F-16. Występuje w wielu odmianach, służąc także jako podstawa systemów bomb naprowadzanych. Bomba służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów naziemnych i nawodnych. W skład bomby Mk 82 wchodzą: głowica bojowa, zapalnik, zestaw stabilizujący, akcesoria służące do zapewnienia charakterystyk balistycznych i możliwości podwieszenia pod belki bombowe samolotu. Bomba ma długość 2220 mm, średnicę 273 mm, waży 227 kg, zaś masa ładunku wynosi 87 kg.

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby polskich sił zbrojnych i armii sojuszniczych zajmują się m.in. napełnianiem nimi min, bomb lotniczych i różnych kalibrów pocisków artyleryjskich i moździerzowych. Część produkowanych materiałów wybuchowych sprzedawana jest odbiorcom cywilnym, a wykorzystywana jest głównie w górnictwo i przy budowie dróg.

RWM Italia to członek grupy Rheinmetall Defence. Poza bombami rodziny Mk 80 (Mk 82 i Mk 84), produkuje też miny morskie i ładunki głębinowe i świadczy usługi elaboracji amunicji środkami wybuchowymi. Firma prowadzi swoją działalność w Ghedi w północnych Włoszech oraz w Domusnovas na Sardynii.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus